Visszatérés az ősi gazdálkodáshoz

Még egy bő esztendő van hátra, amíg a Vegyépszer Zrt. befejezi a munkanélküliséggel sújtott bodrogközi térségben a cigándi víztározó kialakítását. A környéken várják a beruházás befejezését, mert az növeli majd a munkavállalási lehetőségeket. A földtulajdonosoknak viszont komoly fejtörést okoz a tározó, mert még nem tudni, hogyan, milyen feltételekkel lehet gazdálkodni a környéken.

2007. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cigánd, a Bodrogköz vezető települése évek óta komoly erőfeszítéseket tesz azért, hogy a hátrányos helyzetből kiverekedje magát. Még a polgári kormány idején felújították a művelődési házat, nemrégiben új épülettel, műfüves pályával gazdagodott a megyei első osztályban jól teljesítő Cigánd SE, és magántőke bevonásával épül az új sportcsarnok is. Új a gyógyszertár, az orvosi rendelő, de még a gyönyörűen faragott utcanévtáblák, a három és fél ezer lakosú városka központi útkereszteződésének székely kapuja és a városháza parasztbarokk kapujának míves faragásai is mostanság készülhettek. A törekvő cigándi közösség jövőképébe illeszkedett a nagyszabású fejlődéssel kecsegtető víztározó is, és némi vita után úgy döntöttek, támogatják a Tisza más településein ellenszenvvel fogadott, földhasználati vitákhoz vezető műtárgy megépítését. – A döntést nem bánták meg, a beruházás infrastruktúra-fejlesztő, munkahelyteremtő hatásait érzékelik is, ám a víztározó átadása utáni helyzetről egyelőre nincs konkrét elképzelésük, s ez némi nyugtalanságot vált ki az emberekből – tudtuk meg Gál Bélától, Cigánd jegyzőjétől.
– Fontos feladatunknak tartjuk azt, hogy hozzájáruljunk a térség árvízvédelméhez, ezáltal a települések lakosságának biztonságához – jelentette ki lapunknak Hollai Pál, a Vegyépszer Zrt. magasépítési és környezetvédelmi igazgatóságának főmérnöke. Elmondta: felkészült szakemberek, korszerű technológia felhasználásával végzik a cigándi víztározóval kapcsolatos munkálatokat. A vízügyi szakemberek szerint a létesítményre azért van szükség, mert segítségével jelentősen csökkenteni lehet az árvízveszélyt a Felső-Tisza vidékén. A cigándi víztározó ideiglenes jellegű, ami azt jelenti, nem áll benne folyamatosan a víz, csak akkor engedik rá a folyót, ha más területeket kell megvédeni az áradástól.
A tározó területén földtulajdonnal rendelkezőknek az okoz fejtörést, hogy az időről időre megjelenő víz hatására várhatóan teljesen megváltoznak a terület mezőgazdasági adottságai, s emiatt, ha nem is kell a gazdálkodást befejezni, a földhasználat alapos átalakítására lehet szükség. Szakemberek szerint nem kell felszámolni az intenzív növénytermesztést a tározó teljes területén, ám a folyóhoz közelebb eső részeken célszerű a váltás, ami a legeltető állattenyésztés, az őshonos állat- és növényfajok, vizes élőhelyek védelmét biztosító tájgazdálkodás lehet. Ahol meg lehet őrizni az intenzív szántóföldi növénytermesztést, ott is számolni kell azzal, hogy a víz időről időre elviszi a terményt. Az áradás okozta zöldkárt az állam megtéríti, ám a gazda már csak olyan, hogy minden búzaszemet sajnál, ami elpusztul, így az emberek nehezen emésztik meg, hogy munkájuk gyümölcsének megsemmisülésével időnként szembesülniük kell.
– Nem ismerünk olyan helyet, ahol olyan víztározó működik, mint amilyen a miénk lesz, ezért tapasztalható a gazdák körében némi tanácstalanság – mondja Fodor Zoltán, akinek százhektárnyi földje esik a víztározó területére. – Leginkább az izgatja őket, mennyi idő után áll vissza a föld termőképessége, ha egy áradást követően hónapokig áll rajta a víz. Egyelőre azt sem tudják a termelők, hogy a kártérítés csak abban az évben fedezi a terméskiesést, amikor elárasztják a földeket, vagy segítséget kapnak azokra az esztendőkre is, amikor a víz miatt tönkrement földek termőképessége még nem állt teljesen helyre. Mind az intenzív gazdálkodás folytatásában, mind az ajánlott tájgazdálkodásban látnak fantáziát a gazdák, ám fenntartásaik ez utóbbival kapcsolatban is vannak. – A cigándi ember mindig nyitott volt az újra, pláne akkor, ha a tájgazdálkodásnak megtalálhatók az előzményei az elmúlt századokban, hiszen köztünk élnek még azoknak az unokái, dédunokái, akik egykor hagyományos állattartással, halászattal foglalkoztak ezen a területen. Ám kérdés, el tudjuk-e érni, hogy az ehhez szükséges uniós támogatásokat megkapjuk. Annak híján ugyanis esélyünk sincs arra, hogy visszaálljunk a múlt század elején feladott gazdálkodási formákra – summázza többek véleményét Fodor Zoltán.
A tízszázalékos munkanélküliséggel sújtott bodrogközi település vezetőit nem csak a földek izgatják, bár kétségkívül nekik sem mellékes, hogy milyen gazdálkodást sikerül majd kialakítani az egyébként közepes minőségű, idén pedig rekordtermést produkáló földeken. Ezeken a szántókon ugyanis jelentős számban dolgoznak nemcsak családi gazdálkodóként, de munkavállalóként is a környékbeliek, és korántsem mellékes, hány embert tud majd eltartani a megváltozott körülmények között a több mint 2500 hektáros földterület.
– Szerintünk a legnagyobb kérdés jelenleg a földhasználat módja mellett az, hogy ki és hogyan fogja üzemeltetni a víztározót – fogalmazza meg világosan a helyiek problémáját Németh Károly, Cigánd polgármestere. – A kérdés azért is aktuális, mert néhány hónap, és véget érnek a térségben a soha nem látott foglalkoztatási lehetőségeket nyújtó fejlesztések. Cigándon a belvízelvezető rendszer és a vízbázisvédelmi program megvalósításán már túljutottak, s lassan befejezik a csatornázást is. Pácinban, Nagyrozvágyon és Ricsén még ugyan javában folynak a munkálatok, de annak is rövidesen vége lesz, s újra a településvezetők nyakába szakadnak a foglalkoztatási gondok. A polgármesterek úgy gondolják, a megoldást a víztározó ésszerű működtetése jelentheti, amivel hosszú távra megoldanák a foglalkoztatási gondokat.
– Azt szeretnénk, ha helybeliek, konkrétan a Bodrogközi Belvíz-gazdálkodási Társulat lenne az üzemeltetője a tározónak. Így nemcsak a munkahely-teremtési problémára találnánk hosszú távra gyógyírt, de helyben tudnánk tartani a működtetésből képződő eredményt is, ami korántsem mellékes a nehéz helyzetben lévő, ám hátrányainkat ledolgozni akaró térségünk számára – fogalmaz a polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.