Környezetvédelmi díjat kapott a magyar Tesco. Az indoklás szerint a nyertes mellett szólt, hogy az egyik újonnan átadott áruházában olyan energiagazdálkodási megoldásokat alkalmazott, melyekkel a szén-dioxid-kibocsátást a lehető legalacsonyabb szinten tudja tartani, például a napenergia felhasználásával. Emellett nagy hangsúlyt helyeztek „a náluk dolgozó munkavállalók környezetvédelmi továbbképzésére is”. Az évente egyszer odaítélt elismerés olyan szervezetnek adható, amelynek a környezetvédelem iránti elkötelezettsége kimagasló, a tevékenységéhez viszonyított környezetvédelmi teljesítménye példamutató, és környezetünk védelme érdekében 2006-ban konkrét projektet valósított meg. A díjátadón elhangzott, az utóbbi évek gyakorlata megmutatta, hogy lehetséges a környezet minőségének helyreállítása a fogyasztási szokások és a környezettudatos szemléletmód megtartása mellett.
Az utóbbi évek történései azonban nem feltétlenül azt igazolták, hogy ennek a szemléletnek leginkább a magyar Tesco felelt volna meg. Az áruházlánc ellen nemcsak a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) indított számos versenyfelügyeleti eljárást több száz millió forint értékben a reklámtevékenysége, a jótállási, garanciaproblémák és a fogyasztók megtévesztése miatt, hanem a Fővárosi és Pest Megyei Élelmiszerlánc-biztonsági és Állat-egészségügyi Igazgatóság is többször regisztrálta bevásárlóközpontjaiban, hogy jellemző náluk a hibás vagy megtévesztő jelölés az élelmiszereken, emellett előfordul a tiltott tevékenységből származó élelmiszerek forgalmazása is. Nemrég bezáratta az érdi Tesco áruház grill- és pizzarészlegét például a Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás, miután több szabálytalanságot észlelt. Nem voltak megfelelők a mosogatás feltételei, a sajtelőkészítő helyiségben a szeletelő- és csomagológépek, a tárolókosarak jelentős mértékű penészedése is gondot okozott. A hatósági ellenőrök az eladótérben nagy mennyiségű, összesen tizenhatféle lejárt szavatosságú, illetve érzékszervi észlelés alapján romlottnak minősülő élelmiszert találtak. Az áruház egymillió forintos bírságot kapott, amelyet teljesített, így a bezárt részleget a hiányosságok felszámolása után újra megnyithatta.
Pár évvel ezelőtt soron kívül rendeltek el fogyasztóvédelmi ellenőrzéseket a hazai áruházláncokban. Ekkor a gödöllői Tescóban 400 termék forgalmazását kötötték feltételhez az ellenőrök. Kiderült például az is, hogy egy Pest megyei Tesco áruházban lejárt minőségmegőrzési idővel akkor éppen 17 féle sajtot árultak. A fogyasztóvédelmi felügyelőség már két évvel ezelőtt megállapította, hogy a nagyobb üzletláncoknál az átcímkézés, megkárosítás mellett a már korábban is kifogásolt minőségmegőrzési idő lejárta utáni árusítás, jelölési hibák is gyakoriak.
Hardy Mihály, a hazai Tesco áruházláncok szóvivője ezzel kapcsolatban azt állította: Magyarországon mindent megtesznek a többszintű minőségbiztosítási rendszer legszigorúbb működtetéséért. Minden egyes áruházukban szakember felel azért, hogy az alkalmazottak betartsák a szigorú higiéniai előírásokat.
A Tesco Global Áruházak Zrt. mellett elismerésben részesült a Holcim Hungária Zrt. is. Mint korábban megírtuk, a svájci cég Nyergesújfalun cementgyárat kíván építeni, ahol évente 25 ezer tonna hulladékot, és egyéb égésterméket tüzelnének el a forgókemencékben. Nyergesújfalun népszavazást is tartottak az üzemről, amelyen nem utasították el a beruházást, a környékbeli települések azonban tiltakoznak, mert szerintük drasztikusan megnőne a levegőszennyezés a cementmű megépülésével.
Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter munkatársunknak azt nyilatkozta: amennyiben kifogás merül fel azzal kapcsolatban, hogy a tárca természetvédelmi államtitkára, Haraszthy László környezetvédelmi díjat adott át ezeknek a társaságoknak, akkor kivizsgálja az ügyet. – Ezekről a díjakról szakmai szervezetek döntenek, de az az elvem, hogy „ha szó éri a ház elejét”, akkor meg kell vizsgálni, hogy jogos-e a kritika – tette hozzá a tárcavezető.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!