A vártnál kevesebb vizitdíj folyt be

Több milliárd forinttal elmarad a tervezettől a vizit- és kórházi napidíjból várható idei bevétel – derült ki az egészségbiztosítási pénztár adataiból.

2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy számoltak az idei költségvetés tervezői, hogy 2007-ben összesen 23,353 milliárd forintnyi vizitdíjat és kórházi napidíjat fizetnek majd az emberek. A ténylegesen kifizetett összeg azonban ettől várhatóan lényegesen elmarad majd. Az eddigi befizetések alapján arra lehet számítani, hogy év végéig összesen körülbelül 19 milliárd forint lesz a bevétel. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adataiból kiderül, hogy havonta átlagosan mintegy 1,8 milliárd forintot fizetnek az emberek vizitdíjra és kórházi napidíjra. Egyelőre csak az év első nyolc hónapjára vonatkozó adatokat dolgozták fel (a díjfizetés csak február 15-től kötelező). Ez idő alatt összesen 11,768 milliárd forintnyi volt a bevétel, ebből valamivel több, mint hatmilliárd jutott a háziorvosoknak, 4,12 milliárd a szakrendelőknek és 1,62 milliárd a kórházaknak.
A vizitdíjból és kórházi napidíjból egyébként havonta eltérő összegű bevétel keletkezik. A háziorvo-sok júniusban kapták a legtöbbet, 1,12 milliárd forintot, míg márciusban a legkevesebbet, 841 milliót. A járóbeteg-szakrendelőkben 687 és 575 millió, míg a kórházakban 273 és 212 millió forint között változott a havonta befizetett összeg.
Arra a kérdésre, hogy miért maradt el a tényleges bevétel a költségvetési várakozástól, egyes név nélkül nyilatkozó szakemberek csak annyit válaszoltak, hogy rosszul kalkuláltak a döntéshozók, nem számoltak a fizetési kötelezettség hatásaival, például a betegforgalom jelentős csökkenésével.
Megkérdeztük az OEP-et is, hogy miben látja az okokat. A sajtóosztály is hasonlóan magyarázott: „a vizitdíj bevezetése arra ösztönzi a betegeket, hogy ésszerűbben vegyék igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat” – mondták. Más szóval csökkent az orvoshoz fordulások száma, adataik szerint a háziorvosoknál átlagosan
15-20, a járóbeteg-ellátóknál pedig 6-10 százalékkal. A kórházi betegforgalom és az átlagos ápolási idő is visszaesett, igaz, ezt elsősorban nem a napidíj bevezetésével, hanem inkább a teljesítményvolumen-korláttal magyarázzák. Az OEP szerint a vártnál csekélyebb bevételt másrészt a mentességet élvezők körének bővülése okozta. Ebben látja a fő magyarázatot Kertai Aurél háziorvos is, aki szerint bizonyos esetekben szakmai indok nélkül, ésszerűtlenül növelték a „nem fizetők” körét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.