Csendes nagyság leginkább Ázsiában

Az európai és dél-amerikai országok uralják a világ labdarúgását, ám a földkerekség tíz legnagyobb futballstadionja közül hat az ázsiai földrészen található, míg az öreg kontinensről csupán a barcelonai Nou Camp fért fel a lista élmezőnyébe. A Rio de Janeiró-i Maracana is visszacsúszott, manapság csupán feleannyi nézőt képes befogadni, mint a máig rekordnak számító 1950-es világbajnoki fináléban, amikor kétszázezren szorongtak a lelátókon.

Pintér Patrick
2007. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea fővárosában, Phenjanban található a Rungnado-stadion, amely százötvenezernyi ülőhelyével listavezető a világ futballarénái között. A játékteret körülölelő boltívek esztétikailag is emelik a közel 207 ezer négyzetméter alapterületű, nyolc emelet magas komplexum fényét. A focimeccsek mellett Kim Dzsong Il államfő is ebben a stadionban ünnepelte 60. születésnapját telt ház előtt, 1999-ben pedig itt fogadta Bill Clinton amerikai elnököt és Madeleine Albright külügyminisztert. Az utánpótlás terén rengeteget fejlődött az észak-koreai futball (az U20-as és az U17-es válogatott is kijutott az idei korosztályos vb-re), ezzel együtt is csupán 117. a FIFA világranglistáján; egyedülálló létesítményének monumentalitása tehát nincs egyenes arányban a nemzeti csapat tudásával.
Indiából két stadion szerepel az első tízben. A calcuttai Salt Lake, ahol három klubcsapat – az East Bengal Club, a Mohameddan SC és a Mohun Bagan AC is – lelt otthonra, a 2. (120 000 néző), az újdelhi Dzsavaharlal Nehru aréna (100 000) pedig a 6. legnagyobb a világon. A malajziai Kuala Lumpurban (Bukit Dzsalil) és az indonéziai Dzsakartában (Bung Karno) is fellelhető egy százezresnél nagyobb stadion; ott, ahol egyelőre még csak „építgetik” a labdarúgást. A szabályt erősítő kivételek itt is érvényesülnek, a 105 000 férőhelyes mexikóvárosi Azték-stadionban már kétszer is (1970, 1986) rendeztek vb-döntőt, de a szintén az első tízbe bekerült pasadenai Rose Bowl (92 542) is részese volt már egy finálénak (1994). Rajtuk kívül még a teheráni Azadi, a melbourne-i Cricket Ground és a barcelonai Nou Camp került be az első tízbe.
A budapesti Puskás Ferenc Stadion 68 976 férőhelyével a 21. helyen áll Európában. A Barca 98 ezres otthonához egy másik egyedülálló produkció is tartozik: 2004-ben éppen itt feszítették ki a nézők minden idők legnagyobb zászlóját futballmérkőzésen, egy 13 108 négyzetméteres katalán lobogót. A hétévnyi felújítási munkálatok után az idén májusban újra megnyitott Wembley kilencvenezer ülőhelyével a második legnagyobb a földrészünkön. Itt rendezték a legtöbb BEK-, illetve BL-finálét, összesen ötöt. Az orosz Luzsnyiki, amely a Wembley, a berlini, a római és a sevillai Olimpiai-stadion előtt szerezte meg a jövő évi BL-finálé rendezési jogát, műfüves borításon óhajtja lebonyolítani Európa két legjobb klubcsapatának összecsapását.
Annál több a gond viszont a három év múlva esedékes dél-afrikai és a 2014-es brazíliai vb stadionjaival. Előbbi ország hiába rendezte meg 1996-ban talán minden idők leghangulatosabb Afrika-kupáját, mára mindez hamvadni látszik. Több helyen még el sem kezdték a stadionok fel-, illetve újjáépítését, máshol pedig jelentős csúszásokat okoznak a munkássztrájkok. Brazília is nehéz helyzetben van, hiszen hiába nyerte el – egyedüli pályázóként – a 2014-es vb-rendezési jogát, jelen pillanatban még egyetlen FIFA-szabványú arénája sincs. A mitikus Maracana állapota sem megfelelő, ráadásul dicsfénye is sokat kopott, amióta 173 ezres befogadóképességét jó százezerrel csökkentették. Pedig a kifejezetten az 1950-es brazíliai vb-re épített Rio de Janeiró-i stadionban annak idején 199 854-en zsúfolódtak össze, hogy láthassák, a házigazda miként veszíti el az Uruguay elleni finálét. A máig élő rekordot csak a szintén itt játszott Brazília–Paraguay (1954) vb-selejtező tudta megközelíteni 195 513 nézővel.
Az öreg kontinensen egy 1937-es Skócia–Anglia találkozó a csúcstartó, a glasgow-i Hampden Parkban hetven éve 149 547 néző gyűlt össze, míg nemzetközi kupamérkőzésen szintén e két ország képviselője, a Celtic és a Leeds összecsapása vonzotta a legtöbb, 136 505 érdeklődőt. Az Eb-döntők közül az 1964-es Spanyolország–Szovjetunió találkozó a listavezető, 105 000- rel. A legnézettebb vb-t az Egyesült Államokban rendezték, átlagban
68 727, összesen 3 573 806 néző tekintette meg az 52 mérkőzést. A zárt kapus mérkőzéseket leszámítva a legkevesebb néző előtt lejátszott találkozó egy 2002-es román bajnoki volt, az Universitatea Craiova–UM Timisoara mérkőzésére 29-en váltottak jegyet, miközben ötven rendőr vigyázott a rendre. A válogatott találkozók közül egy 1996-os Azerbajdzsán–Lengyelország Eb-selejtező a negatív rekorder, 200 nézővel.
A nagyság mellett a magasság is egyre többször kerül szóba a futball kapcsán, leginkább Dél-Amerika vonatkozásában. A FIFA hozott egy határozatot, miszerint 2500 méterrel a tengerszint felett nem rendezhetnek válogatott mérkőzéseket, amit a reklamáló bolíviai szövetség kérésére 3000-re módosítottak. Mégsem Bolíviában akadhatunk a legmagasabban fekvő stadionra, hanem Peruban. A 4380 méter magasan található Cerro de Paco városának Estadio Daniel A. Carrión nevű stadionjában az Unión Minas csapata játssza hazai mérkőzéseit, s átlagosnak mondható 8000 férőhelyével kizárólag ebben tekintetben áll a világ fölött.

Az első tíz aréna. 1. Rungnado (Phenjan, Észak-Korea) 150 ezer, 2. Salt Lake (Calcutta, India) 120 ezer, 3. Azték-stadion (Mexikóváros, Mexikó) 105 ezer, 4. Bukit Dzsalil (Kuala Lumpur, Malajzia) 100 ezer, 5. Bung Karno (Dzsakarta, Indonézia) 100 ezer, 6. Dzsavaharlal Nehru (Újdelhi, India)
100 ezer, 7. Azadi (Teherán, Irán) 100 ezer, 8. Cricket Ground (Melbourne, Ausztrália) 100 ezer, 9. Nou Camp (Barcelona, Spanyolország) 98 600, 10. Rose Bowl (Pasadena, Egyesült Államok) 92 542.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.