Egyezség zúgolódással

Nem elégedett a szocialista frakció jó néhány képviselője  azzal a megállapodással, amelyet szerda este kötöttek a koalíciós pártok képviselői az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvénytervezet vitás részleteiről.

2007. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha hivatalosan csak a hétfői frakcióülésen ismerik majd meg az egyezség részleteit, informálisan már tájékozódtak róla. Nevük elhallgatását kérve úgy kommentálták a megállapodást, hogy azzal Gyurcsány Ferenc pártelnök ismét szembefordult a képviselőcsoport egy részével, illetve ismét „térdre borult” a szabad demokraták előtt. A zúgolódók számát azonban nehéz megbecsülni, s azt sem tudni, hogy elégedetlenségük egyet jelent-e azzal, hogy nem szavazzák meg a törvényt, erről ugyanis nem voltak hajlandók nyilatkozni. Mint ismeretes: a szerda este a miniszterelnök jelenlétében tartott egyeztetés után a koalíciós pártok képviselői bejelentették: megegyeztek a törvénytervezet vitás kérdéseiben.
A szerdai döntésről kiszivárgott információk szerint az MSZP alulmaradt a leginkább vitatott kérdésben, a menedzsmentjogok ügyében, a majdani egészségpénztárak egyszemélyes vezetőjét, a vezérigazgatót ugyanis a kisebbségi tulajdonos jelölhetné. Nem sok sikert könyvelhetnek el a szocialisták „osztalékügyben” sem. Noha szerették volna a jelenlegi két százalékról 1,5 százalékra levinni a profit mértékét, ez nem sikerült.
*
Az új pénztárak 49 százalékos tulajdonrész-eladásának licitára viszont növekedett az eredeti, fejenkénti 5000–10 000 forint közötti SZDSZ-es elképzeléshez képest. A felek fejenkénti 12 ezer forintban állapodtak meg, ám ez is messze van a szocialisták 20 ezer forintos javaslatától. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár jogutódja viszont egy viszonylag erősnek mondható kormányzati hivatal lehet, ebben a kérdésben a szocialisták oldalára billent a mérleg nyelve. Abban is sikerült egyezségre jutni, hogy az új biztosítási modell valós indulása ne 2009 közepe, hanem 2009 eleje legyen. A fejkvóta tekintetében viszont nincs megállapodás. Hétfőn kerülnek a részletek a szocialista frakció elé. Akkor döntenek egyébként Tóth Károly MSZP-s politikus módosító indítványáról is, amely 2008-tól eltörölné a vizitdíjat és a kórházi napidíjat. Úgy tudjuk, hogy az SZDSZ sem elégedett maximálisan a helyzettel. A törvénytervezet ugyanis – elsősorban a szocialisták módosító indítványainak következtében – olyannyira megváltozik, hogy kérdésessé válhat az új rendszer működőképessége.

Horváth Ágnes: Maradjon a vizitdíj. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter kiállt amellett, hogy továbbra is szükség van a vizitdíjra és a kórházi napidíjra. Mint azt a tárcavezető elmondta: számos kedvező hatása volt a fizetési kötelezettség bevezetésének. A háziorvosok bevétele például átlagosan 180 ezer forinttal nőtt havonta, ami akkor is nagy eredmény, ha rezsiköltségük s ezzel kiadásuk is emelkedett az utóbbi időben. Csökkent a hálapénz, s megváltozott a betegek szemlélete: szolgáltatásvásárlóként lépnek fel, elvárásaik vannak, minőséget követelnek – fogalmazott Horváth Ágnes az eredményekről. Hozzátette: csökkent az orvos-beteg találkozások száma – Horváth Ágnes szerint csak az indokolatlanoké –, s ezzel a társadalombiztosítás kiadása is. A tárcavezető szerint az idén körülbelül 20 milliárd forintnyi bevétel származik majd a díjakból, ám a valós megtakarítás ennek a többszörösére tehető. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy fogalmazott: a vizitdíj, amelyet hazugsággal vezettek be, nem más, mint egy olyan sarc, amely csak a betegek életét nehezíti meg. Egy felmérésre hivatkozva elmondta: sokan azért halasztják el az orvos felkeresését, mert nem tudják kifizetni a díjat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.