Noha hivatalosan csak a hétfői frakcióülésen ismerik majd meg az egyezség részleteit, informálisan már tájékozódtak róla. Nevük elhallgatását kérve úgy kommentálták a megállapodást, hogy azzal Gyurcsány Ferenc pártelnök ismét szembefordult a képviselőcsoport egy részével, illetve ismét „térdre borult” a szabad demokraták előtt. A zúgolódók számát azonban nehéz megbecsülni, s azt sem tudni, hogy elégedetlenségük egyet jelent-e azzal, hogy nem szavazzák meg a törvényt, erről ugyanis nem voltak hajlandók nyilatkozni. Mint ismeretes: a szerda este a miniszterelnök jelenlétében tartott egyeztetés után a koalíciós pártok képviselői bejelentették: megegyeztek a törvénytervezet vitás kérdéseiben.
A szerdai döntésről kiszivárgott információk szerint az MSZP alulmaradt a leginkább vitatott kérdésben, a menedzsmentjogok ügyében, a majdani egészségpénztárak egyszemélyes vezetőjét, a vezérigazgatót ugyanis a kisebbségi tulajdonos jelölhetné. Nem sok sikert könyvelhetnek el a szocialisták „osztalékügyben” sem. Noha szerették volna a jelenlegi két százalékról 1,5 százalékra levinni a profit mértékét, ez nem sikerült.
*
Az új pénztárak 49 százalékos tulajdonrész-eladásának licitára viszont növekedett az eredeti, fejenkénti 5000–10 000 forint közötti SZDSZ-es elképzeléshez képest. A felek fejenkénti 12 ezer forintban állapodtak meg, ám ez is messze van a szocialisták 20 ezer forintos javaslatától. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár jogutódja viszont egy viszonylag erősnek mondható kormányzati hivatal lehet, ebben a kérdésben a szocialisták oldalára billent a mérleg nyelve. Abban is sikerült egyezségre jutni, hogy az új biztosítási modell valós indulása ne 2009 közepe, hanem 2009 eleje legyen. A fejkvóta tekintetében viszont nincs megállapodás. Hétfőn kerülnek a részletek a szocialista frakció elé. Akkor döntenek egyébként Tóth Károly MSZP-s politikus módosító indítványáról is, amely 2008-tól eltörölné a vizitdíjat és a kórházi napidíjat. Úgy tudjuk, hogy az SZDSZ sem elégedett maximálisan a helyzettel. A törvénytervezet ugyanis – elsősorban a szocialisták módosító indítványainak következtében – olyannyira megváltozik, hogy kérdésessé válhat az új rendszer működőképessége.
Horváth Ágnes: Maradjon a vizitdíj. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter kiállt amellett, hogy továbbra is szükség van a vizitdíjra és a kórházi napidíjra. Mint azt a tárcavezető elmondta: számos kedvező hatása volt a fizetési kötelezettség bevezetésének. A háziorvosok bevétele például átlagosan 180 ezer forinttal nőtt havonta, ami akkor is nagy eredmény, ha rezsiköltségük s ezzel kiadásuk is emelkedett az utóbbi időben. Csökkent a hálapénz, s megváltozott a betegek szemlélete: szolgáltatásvásárlóként lépnek fel, elvárásaik vannak, minőséget követelnek – fogalmazott Horváth Ágnes az eredményekről. Hozzátette: csökkent az orvos-beteg találkozások száma – Horváth Ágnes szerint csak az indokolatlanoké –, s ezzel a társadalombiztosítás kiadása is. A tárcavezető szerint az idén körülbelül 20 milliárd forintnyi bevétel származik majd a díjakból, ám a valós megtakarítás ennek a többszörösére tehető. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy fogalmazott: a vizitdíj, amelyet hazugsággal vezettek be, nem más, mint egy olyan sarc, amely csak a betegek életét nehezíti meg. Egy felmérésre hivatkozva elmondta: sokan azért halasztják el az orvos felkeresését, mert nem tudják kifizetni a díjat.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről