Elbocsátások után koncentráció

Kétmillió eurós beruházással hetvenöt új munkahelyet jelentő túróüzemet épített Debrecenben a Friesland Hungária Zrt. Ám a kapacitásbővülés igencsak látszólagos, mert 2004 óta fél tucat tej-, tejpor- és sajtüzemet zártak be, csaknem ezer dolgozótól váltak meg, a gyártást pedig a debreceni és a mátészalkai gyárakba koncentrálták.

2007. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jack Castelein elnök-vezérigazgató értékelése szerint az európai és hazai piacon folyamatosan növekszik a tejtermékek iránti igény. Ez növeli a felvásárlási árakat és a késztermékek értékesítési lehetőségeit is. Mivel a tendencia tartósnak ígérkezik, Európában és Magyarországon egyaránt érdemes újra tejtermeléssel foglalkozni, új tejelő tehénállományt beállítani. Ám, hogy a konjunktúra pontosan meddig tart, s milyen mértékű lesz, senki nem tudja megjósolni. Ezért is fontos, hogy a Friesland minden piaci helyzethez rugalmasan alkalmazkodó, racionálisan működtethető termelőkapacitásokkal rendelkezzen – fejtette ki, hozzátéve, hogy a cégnek nem áll szándékában kivonulni az országból.
A Friesland három évvel ezelőtt hatvanmilliárd forintos rekordárbevétel mellett rekordnyereséget könyvelhetett el, ám ennek ellenére nem látta ésszerűnek sem a hajdúböszörményi sajtüzem, sem a nagybánhegyesi üzem, sem a gyöngyösi tejüzem további működtetését. A másfél-két éve bezárt gyárakból csaknem 250 ember került utcára, több mint százmillió forinttal csökkent azon települések adóbevétele, ahol e gyárak elhelyezkedtek. Korábban hasonlóan járt a Sárréttejtől megvásárolt gyulai tejpor- és békéscsabai tejüzem, bár a békési megyeszékhelyen legalább az utóbbi időkig némi logisztikai tevékenység folyt.
A drasztikus kapacitásszűkítés nyertese egyelőre Debrecen és Mátészalka – előbbi helység a Friesland magyarországi tevékenységének központja, utóbbi városban pedig a Túró Rudi-gyártás kapott helyet. E két gyártóegységben fejlesztések is vannak – a cég honlapja szerint összességében tízmillió eurót kívánnak e célra fordítani –, ám piaci elemzők szerint a kapacitások hosszú távú kihasználtsága itt sem garantált. Egyes szakértők szerint ha nem változik a gazdasági környezet, több multinacionális cég mellett a Friesland is kivonul. Ezt a cég vezérigazgatója cáfolta. Ám piacait megőrzi, de nem Magyarországon termel majd, hanem Romániából teríti a termékeket.
Kósa Lajos polgármester viszont bízik abban, hogy a holland tejfeldolgozó óriás hosszú távon is fantáziát lát a debreceni gyártókapacitások működtetésében, sőt abban is, hogy a paramedicinaként alkalmazható funkcionális élelmiszerek előállításában a debreceni egyetem e téren elért eredményei is hasznosulhatnak a Frieslanddal való együttműködéssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.