A politikus nem kapott előzetes mentesítést, vagyis büntetlen előéletet, mert a bíróság álláspontja szerint 18 millió forintot meghaladó áfacsalás súlya ezt nem tette lehetővé. Ha az ítélet jogerőssé válik, szakértőnk véleménye szerint Pénzes Sándornak le kell mondania a polgármesterségről.
Pénzes személye azért került az érdeklődés középpontjába, mert folyamatosan szerepet vállalt az MSZP kampányaiban, illetve 1990 óta polgármesteri tisztet tölt be a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kislétán. Legutóbb a 2006-os választások alatt tett szolgálatokat a körzetben országgyűlési képviselő jelöltként induló Veres Jánosnak, amikor is házról házra járva győzködte az embereket arról, hogy a pénzügyminiszterre szavazzanak.
*
Pénzes Sándort 1982-ben már elítélték, a tegnap első fokon ítélethozatallal zárult ügy viszont jóval frissebb, szálai 1998-ra nyúlnak vissza. Az APEH-vizsgálatok szerint ugyanis 1998 és 2001 között a kislétai polgármester vállalkozása, a szinte kizárólag Újpesten építőipari kivitelezési munkákat végző Pénzes Sándor és Felesége Kft. folyamatosan használt fel áfafizetési kötelezettsége csökkentésére hamis számlákat. A bírósági ítélet szóbeli indoklása szerint igen változatos módszerekkel jutottak hozzá a bizonylatokhoz. Néhány esetben a cég operatív irányítását végző ifjabb Pénzes Sándor saját kezűleg állított ki bizonylat egy olyan egyéni vállalkozás számlatömbjének felhasználásával, amelyik a kilencvenes évek eleje óta nem végez gazdasági tevékenységet, majd ezt a számlát csatolták az idősebb Pénzes tulajdonát képező cég könyveléséhez.
Más esetben a bírósági vizsgálat arra derített fényt, hogy olyan cég nevében kiállított bizonylatot fogadtak be, amelyik bejelentette, elveszítette bélyegzőjét. Arra is volt példa, hogy a kft. bizonylatai között szereplő számlát az állítólagos kiállító cég nem ismerte el sajátjának, a nevében számlát adó személy ellen pedig feljelentést tett.
Az ügyész és a védő egyaránt három nap gondolkodási időt kért annak eldöntésére, hogy elfogadja-e az ítéletet, vagy fellebbez. Ha az ítélet jogerőssé válik, jogi szakértőnk véleménye szerint, Pénzes Sándornak le kell mondania a polgármesterségről, mert e tisztség betöltésének feltétele a büntetlen előélet, és a bíróság az ehhez szükséges előzetes mentesítést a felfüggesztés idejére nem adta meg.
Mint arról már egy évvel ezelőtt beszámoltunk, az adócsalásért és okirat-hamisításért megvádolt kislétai polgármester az MSZP kampánylapjában, a 2006-os országgyűlési képviselő-választások idején terjesztett Bal-Toll című kiadványban arra szólította fel az általa vezetett település polgárait, hogy szavazzanak Veres Jánosra, az MSZP jelöltjére. A propagandanyomtatványban egy fotót is közölnek, amelyen Veres áll kéz a kézben a kislétai polgármesterrel, aki a képaláírásban köszöni meg a pénzügyminiszternek az „elmúlt évek korrekt együttműködését”, és azt kívánja a szocialista politikusnak, hogy továbbra is kormányzati feladatokat lásson el „a térség érdekében”. Pénzes egyébként tavaly őszszel 77,51 százalékkal nyert ismét polgármesteri posztot Kislétán.
Országos botrányt okozott nemrég annak a szocialista vállalkozónak az ügye is, akiről először lapunk írta meg, hogy adócsalással és okirat-hamisítással vádolták meg, mert több száz millió forint értékben hamis számlák kiállíttatásával „menekítette meg” a cégét az adófizetési kötelesség alól. Kabai Károly nyírbogáti fémkereskedő – akit ezek miatt a bűncselekmények miatt három és fél év börtönre ítélt a bíróság – szintén élen járt a támogatók között Veres János kampányában.

Kapu Tibor régi bizonyítványa került elő – meglepő dolog derült ki