Ismét burkolt támadást indított a szerencsi szalmaégető felépítésének meghiúsítása érdekében Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter. Az SZDSZ-es tárcavezető nemrégiben népszavazás kezdeményezését javasolta a helyieknek a parlamentben, amellyel még megvétózhatják a szükséges engedélyekkel már bíró üzem megvalósulását, tegnap pedig levelet küldött Hiller István oktatási és kulturális miniszternek. Ebben azt az örökségvédelmi törvényt kritizálja, amely alapján engedélyt kaphatott a szerencsi erőmű.
Fodor lapunknak elmondta: azért írt levelet, mert jelenleg nincs részletes szabályozás a kulturális örökségvédelmi törvényben arra, hogyan kell kezelni a világörökségi területeket. A tokaji világörökségi táj közvetlen szomszédságában felépíteni tervezett – egyébként környezetbarát – szerencsi biomassza-erőmű többek között a joghézag miatt kaphatott egységes környezethasználati engedélyt, hiszen ahhoz a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is hozzájárult, pedig az üzem látványa nem illik a környezetbe. Fodor Gábor ezért kezdeményezte a kulturális miniszternél, hogy pótolja a világörökségi területek megóvásával kapcsolatos szabályozást. Álláspontja szerint attól, hogy egy beruházás környezethasználati engedéllyel rendelkezik, még nem feltétlenül kell megvalósulnia, az összes érintett település részvételével megtartott helyi népszavazás lehetne a megoldás. A kulturális tárca még nem reagált a levélre.
Ismert, Hujber Ottó szocialista vállalkozó vezetésével a BHD Hőerőmű Zrt. megkezdte egy szalmaégető építését Tokaj-Hegyalja kapujában. A borászok és a környezetvédők a borvidék hírneve és a táj védelmében tiltakoznak.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
