Hálóban az Öreg-tavak csukái és pontyai

A Hortobágyi Halgazdaság nem a természet csodája létével – tavait a puszta mocsaras-lapályos területein 1916 és 1925 között alakították ki nem kis munkával –, a vizeiben folyó ökogazdálkodással ugyanakkor a természet egyensúlyának megőrzését, helyreállítását szolgálja. A közel ötezer hektáros tórendszer ugyanis nemcsak jóízű hallal látja el így karácsony táján a Jézus születését halfogyasztással is megszentelő keresztényeket, de a vízi világ belső harmóniáját is őrzi, és bőséges kínálatával táplálja a Hortobágyon fészkelő-átvonuló ezerszínű madárvilágot is. Ottjártunkkor éppen kezdődött a téli nagy lehalászás, aminek ürügyén sok mindent az oda tévedt idegen orrára kötöttek a pusztabéli emberek.

2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múltat idéző kisvasúttal zötykölődünk ki a hortobágyi vízi világ legrégebbi mesterséges haltenyésztő rendszeréhez, a tíz medencéből álló Öreg-tavakhoz. Négy kilométer nem nagy távolság, de a csípős szél és a fagypont közeli hőmérséklet – no meg a nyitott kocsik jéghideg ülései – miatt igencsak hoszszúnak tűnik az út. Megérkezéskor jólesik a mozgás, felmelegíti az embert a barátságos fogadtatás, a csípős tréfáktól sem mentes szóváltás a sürgölődő halászokkal. Még csak november vége van, de már javában a karácsonyra készülnek, aminek ékes bizonyítéka, hogy megkezdődött a nagy év végi lehalászás. Hatalmas hálók terpeszkednek a vízben, a hagyományos és bioművelésű tavak tucatjaiból emelik ki az éves termést, amit aztán a hipermarketek akváriumaiban vagy jeges pultjain láthat viszont az egészséges és ízes táplálékot kedvelő nagyközönség. Ilyenkor van a munka dandárja, ilyenkor kelendő a hal, és persze ilyenkorra nő meg akkorára az éves szaporulat, hogy érdemes legyen piacra dobni. Az év többi részében embertől nem háborgatva élnek a különféle halfajok a hortobágyi tavakban. Legfeljebb a gázló- és vízimadarak meg a csukák, harcsák szedik áldozataikat a fiatal ivadékok, kárászok és keszegek közül.
Ember és állat békésen osztozik itt a termelés és a természet különös egyensúlyának gyümölcsén, hiszen a halgazdaságnak, a világörökség részét képező Hortobágyi Nemzeti Park részeként, feladatai közé tartozik a madarak táplálását szolgáló halállomány megtermelése is. Nem kell hát azon gondolkodniuk, hogyan számoljanak el az ég lakói által lehalászott mennyiséggel a tulajdonosnak. Mindez így is marad, ha Gyurcsány Ferenc betartja a szavát, és valóban nem fogják privatizálni a halgazdaságot, s nem kell súlyos tízmilliókat fizetni az új gazdának a halak által elfogyasztott táplálék ürügyén. Az „őszödi miniszterelnök” szavaiban azonban sokan kételkednek, s már olyanok is akadnak, akik tudni vélik, hogy helyi szocialista körök szemet vetettek az ország legnagyobb haltermelő gazdaságára – derült ki a hortobágyi emberekkel folytatott beszélgetésekből.
A termelés és természetvédelem évtizedek alatt kialakult egyensúlyának megőrzése páratlan faji gazdagságot hozott létre a Hortobágyon. A halban bővelkedő tavak óriási számban vonzanak a pusztára vándor- és helyben lakó madárfajokat, kitűnő lakó- és szaporodóhelyül szolgálva számukra. Szinte fölös számban van jelen a hazai vízi világ jellegzetes madara, a Hortobágyon csak kárókatonaként tisztelt kormorán, s a természetvédők nagy örömére egyre nagyobb számban fészkelnek a kis- és nagylilikek, a cigányrécék, a szürke gémek és tucatnyi más helyben lakó vagy hosszabb-rövidebb ideig ott vendégeskedő vándormadarak ezrei. Nem csoda hát, ha a tó környéki tanösvények, kilátók és leshelyek minden évszakban kínálnak izgalmakat, hangos varázslatot a madárvilág csodálóinak, az ökoturizmus megszállottainak, akik a világ legkülönbözőbb tájairól jönnek a tavakban háborítatlanul halászó, fürdőző és nászt ülő nádirigókban, poszátákban és társaikban gyönyörködni.
Igaz, nem minden „lesnivaló” a vizekhez kötődik: a darvak például inkább a zabföldeket látogatják, és a méltóságteljesen vadászó sólymokat, kányákat és ölyveket sem feltétlenül a tavak közelében lehet lencsevégre kapni. Közelről viszont leginkább őket lehet megfigyelni, mert a jól álcázott leshelyek nem zavarják a madarakat, egészen a kilátók ablakáig merészkednek, ami különös természet közeli élménnyel ajándékozza meg az embert.
Mindeme csodálatos vízből táplálkozó égi kavalkád túlnyomó többsége didergős látogatásunk helyszínén, a mintegy 1300 hektárnyi vízfelülettel rendelkező Öreg-tavak vidékén éli életét. Azért választják ezt a vidéket, mert ennek a közel száz éve Répássy Miklós áldásos közreműködésével létrehozott tíz tónak a vizeit ritkán halásszák le, sőt, a kényes egyensúly megőrzése érdekében időről időre a ragadozó halaknak és madaraknak egyaránt zsákmányul szolgáló apró halakkal is betelepítik őket. Így lehetséges, hogy a növényevő halak, a pontyok is óriásiak, a több évig háborítatlanul tenyésző ragadozó halak pedig hatalmas termetűre nőnek. A legnagyobb fogás nemrégiben egy 63 kilós harcsa volt, a 15-20 kilós zsákmányok pedig nem is számítanak ritkaságnak – derül ki Borbély Péter tóegységvezető szavaiból, amit mindjárt élő bizonyítékokkal is alátámaszt. Ott jártunkkor ugyanis éppen az egyik több éve nem halászott tóból emelték ki a halakat, és saját szemünkkel csodálhattuk meg a termetes csukákat, méteres harcsákat.
A víz partjához ladikok simulnak, bennük hónaljig gumiruhába öltözött halászok. Értő szemmel méregetik a hallal dugig lévő merülőhálókat. A táj olyan, mintha száz meg száz éve nem változott volna ott semmi. Ebben a hangulatban az ember azt várná, hogy hosszú sorban összeállva, erejük megfeszítésével húzzák partra a haltól roskadozó hálót, cipelik a szállítóeszközökre a nehéz munkával megszerzett zsákmányt, s majd alig pihenve jönnek a következő adagért. Odébb tekintve azonban szembetűnik egy ormótlan teherautó, amiből hatalmas vízkiszorításos műanyag tárolóedények meredeznek az ég felé. Fölöttük emelődaru pucér nyaka ágaskodik, ami lecsap, majd könnyedén emeli a válogató vályújába a kifogott halak mázsáit. Ott aztán már valóban számos ügyes kéz – tíz-tizenöt ember – szorgoskodott azon, hogy a csuka csukához, ponty a pontyhoz kerüljön.
– Nem mondom, most sem rossz a fogás, de harminc-negyven éve ennek az ötszörösét is lehalásztuk egy-egy tóból – mereng el a múlt idők csúcsteljesítményein a 74 éves Laci bácsi, aki idős kora, szikár, alacsony termete ellenére úgy tartja két karjában a több tíz kilós csukát, mintha habkönnyű csecsemő lenne. A csukaölelés nem marad szó nélkül, mindjárt meg is tréfálják néhányan, azt mondják neki, szívesebben szorongatja már itt a halat, mint otthon az asszonyt, de az öreg rá se ránt, csak mondja a magáét: – Nagy pocsékolás, ami itt megy. Alig adnak takarmányt a halaknak, így nem csoda, ha nem tudnak annyit termelni, mint a hetvenes években.
Borbély Péter – aki végzettségére nézve halászati szakmérnök – szavaiból aztán kiderül, hogy nem is akarnak termelési csúcsot dönteni az Öreg-tavakban, hiszen itt biohaltermelés folyik, vagyis kis mennyiségű biokukoricát, -rozst, -tritikálét etetnek ugyan, ám csak annyit, hogy ne zavarják meg a fajok tápláléklánc fenntartásához szükséges természetes egyensúlyát. Van ugyanis e vizekben plankton bőségesen az ilyen koszton élőknek, no meg kis hal, amit aztán megeszik a nagy, és egészséges a növényevő és ragadozó halak aránya is.
Ízletes is a hortobágyi hal, nincs azzal baj, szívesen veszik a kereskedők, még a könnyű partnernek igazán nem nevezhető kereskedelmi láncok is. Anynyi gond azért mégis akad, hogy a mezőgazdaság más ágazataihoz hasonlóan itt sem sikerül érvényesíteni a duplájára emelkedett takarmányár meg az égbeszökő energiaszámlák miatt megnövekedett termelési költségeket a végtermék árában. Ezt már Puskás Nándortól, a halgazdaság fiatal igazgatójától tudjuk meg, aki az öreg szakik ellenkező véleménye dacára elérte, hogy a mintegy kétezer tonnás termelés bő egyharmada, negyven százaléka ma már biohal. Mindezt úgy, hogy néhány éve már a termelés sem veszteséges. Ez bizony rossz hír a gazdaság tönkremenetelére ácsingózó hazai és külföldi befektetőknek, hiszen így nem lehet azzal az ürüggyel olcsón kivásárolni az értékes jószágot, hogy megszabadítják az államot a ráfizetéstől. Meg aztán, Gyurcsány Ferenc is azt találta mondani november közepén a Hortobágyon, egy könnyed lovas vágta után, hogy a halgazdaság nem eladó. Kijelentéseire azonban a hortobágyi ember nemigen venne mérget. Legfeljebb annyit mond némi malíciával: majd meglátjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.