Hárommilliárdot mostak tisztára

Már pénzmosással is meggyanúsították azt az eddig 45 fős társaságot, amely a nyomozás szerint két év alatt hárommilliárd forint adócsalásból származó pénzt legalizált. Az eljárásban négy ügyvédi iroda és csaknem 150 cég érintett. Köztük Magyarország egyik legnagyobb takarítóvállalata. Négy ember ellen körözést adott ki a Nemzeti Nyomozó Iroda.

2007. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly szeptemberben egy bank bejelentése alapján indított vizsgálatot a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Magyarország egyik legnagyobb takarítótársasága, annak vezetője és több társa ellen, adócsalás és sikkasztás gyanújával. Akkor a cégvezetőt, Sz. Istvánt és egy másik férfit előzetes letartóztatásba helyeztek, további tíz gyanúsított szabadlábon védekezhetett. – Az NNI azóta 23 újabb személy ellen indított eljárást, s a társaságot pénzmosással is meggyanúsították – mondta lapunknak Papp Csaba ezredes, az NNI gazdaságvédelmi főosztályának vezetője. Az eddig 45 fős csoport az adócsalással és az abból származó fekete- pénzek legalizálásával két év alatt hárommilliárd forint kárt okozott az államkincstárnak. – Ennél azonban lényegesen nagyobb összegű pénzmozgás mutatható ki a többségében fiktív cég számláin, így a nyomozás végére ez az összeg emelkedhet – fűzte hozzá Papp.
Az adatok szerint Sz. István és társai a takarítási szolgáltatásban, az építőiparban és a járműalkatrész-kereskedelemben legális cégeket működtettek. A takarítótársaság például számos közbeszerzési pályázatot is megnyert, jelentős állami megrendelésekhez jutott, illetve több országos üzletlánc megbízásait teljesítette. Milliárdos éves bevételre tett szert, amelynek egy részét úgy tüntette el az adóhatóság elől, hogy nagyobb munkáira fiktív alvállalkozók sorát szerződtette, amelyek a pénzt visszajuttatták a céghez. Egy pénzügyi tanácsadó csapat szervezte a hajléktalanok, illetve többnyire román állampolgárok adataival alapított alvállalkozói láncolatot. Ezek „alján” állt a tényleges munkát végző, igaz, csak papíron létező társaság. Ide vették fel a minimálbérrel bejelentett takarítókat, de a munkadíjukat mindig a fővállalkozótól kapták meg. A fiktív társaságokat két-három havonta cserélték a szervezők, hogy eltüntessék a nyomokat, az alvállalkozói díjakat pedig készpénzben felvették a bankból, majd visszajuttatták a fővállalkozónak.
Az NNI látókörébe 150 cég került: ebből eddig ötvenet vizsgál- tak. Csupán a tizedük végzett tevékenységet. A gyanúsítottakat ismert ügyvédek, pénzügyi szakemberek segítették: négy ügyvéd és egy jelölt részvételével alakultak a fiktív társaságok. A jogászokat közokirat-hamisítással gyanúsítják. A többi érintett pedig strómanként vett részt a bűncselekményekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.