Két pályázat érkezett a tegnap lejárt határidőig a Debreceni Repülőtér megvásárlására kiírt tenderre, az ajánlatokról tízfős bírálóbizottság javaslata alapján december 20-án dönt a közgyűlés. Az első forduló eredményeiről év végéig értesítik a pályázókat – tájékoztatott Lövei Tünde, a városháza sajtószóvivője.
Az egykori szovjet katonai repülőteret a kilencvenes években szerezte meg az államtól a debreceni önkormányzat, majd saját vagyonkezelő cégének értékesítette, amely 2001-től jelentős fejlesztéseket végzett az ingatlanon. Új fogadóépületet, bekötőutakat és parkolókat építettek, korszerűsítették a kifutópályákat, az éjszakai repüléshez nélkülözhetetlen fénysort és ILS berendezést szereztek be, s végéhez közelednek a talaj kármentesítésének munkálatai is. A kármentesítés kivételével a fejlesztéseket a város, illetve vagyonkezelő holdingja saját forrásokból finanszírozta, ami azt jelenti, hogy a legjelentősebb vidéki repülőtér működőképessé tételéhez nem egészen egymilliárd forinttal járult hozzá az állam, miközben Ferihegyre százmilliárdot költött.
Az összességében mintegy négymilliárd forintos fejlesztésnek köszönhetően Ferihegy mellett ma a debreceni az egyetlen olyan magyar repülőtér, amely vámút és nemzetközi légikikötő minősítéssel rendelkezik, s területéhez jelentős méretű, üzleti célú hasznosításra alkalmas telkek csatlakoznak.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk