Kétszázharminc módosító javaslat

2007. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 232 módosító indítványt nyújtottak be a politikusok a biztosítási rendszer átalakításáról szóló törvénytervezethez a keddi határidő lejártáig – mondta Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke.
Úgy tudjuk, a legtöbbet, közel 130-at a szocialisták jegyeznek, míg az MDF és az SZDSZ körülbelül 60, illetve 45 előterjesztést készített. A Fidesz nem nyújtott be egyetlen módosító indítványt sem. Mikola István, a párt szakpolitikusa ezt azzal indokolta, hogy nem lesznek partnerek a társadalombiztosítás felmondását jelentő átalakításban.
A volt egészségügyi miniszter korábban azt mondta, hogy ehelyett inkább benyújtják saját, alternatív biztosítási törvényjavaslatukat, ám ezt egyelőre mégsem teszik meg. Megvárják ugyanis az Országgyűlés előtt lévő, az Egészségügyi Minisztérium által készített törvénytervezet sorsáról szóló döntést, és csak utána terjesztik be saját javaslatukat.
A törvénytervezethez benyújtott szocialista módosító indítványok tulajdonképpen elejétől a végéig átírnák a szöveget – még a törvény címét is –, ami azt mutatja, hogy meglehetősen elégedetlenek az SZDSZ-es vezetésű szaktárca előterjesztésével. Az MSZP-sek változtatnának például a menedzsmentjogok megoszlásán – csökkentenék a magánbefektető befolyását –, a díjtételbizottság feladatán, a várólistákon, az alaptőke-emelésen. Erősítenék az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utódszervezetének és az Egészségbiztosítási Felügyeletnek a jogosítványait, és előírnák, hogy a majdani pénztárak kisebbségi tulajdonrészének eladásából származó bevételt csak az egészségügyben lehessen felhasználni. Az SZDSZ képviselői azt mondták: csupán technikai változtatásokat javasoltak, mert a benyújtott törvénytervezet szerintük már most megfelel elvárásaiknak és a párt által preferált egészségbiztosítási modellnek.

Dübörög a kórház-privatizáció. Fennáll a veszély – különösen a társadalombiztosítás privatizációja után –, hogy egyeduralkodó lesz a kórházi ellátás terén egyes régiókban a szocialistákhoz köthető, sok esetben tisztességtelen piaci magatartást tanúsító egészségügyi vállalkozás, a HospInvest Zrt. – jelentette ki tegnap Pesti Imre (Fidesz). A szakpolitikus emlékeztetett rá, hogy a cég már most is majdnem monopolhelyzetet szerzett az észak-magyarországi térségben, s várhatóan ugyanez az üzleti kör biztosítótársaságként is megjelenik majd az egészségügyben. – A HospInvest rendkívül tisztességtelen privatizáció eredményeként jutott hozzá a kiskunhalasi, a hatvani és a gyöngyösi kórházhoz, s már előrehaladott tárgyalásokat folytat a kazincbarcikai intézmény megszerzéséről, valamint kivetette a hálóját az egri, a miskolci és a váci kórház működtetésére is – hangsúlyozta.
A társadalmi szolidaritás napján, tegnap egyébként Kiskunhalason a Semmelweis Kórház előtt tüntettek az egészségügy privatizációja és a kórházi elbocsátások ellen. A Heti Válasz ma megjelenő száma arról ír, hogy az egyetlen szocialista vezetésű megye, Heves olyan módon akarja privatizálni a fenntartásában lévő egri Markhot Ferenc Kórházat, hogy a kiírásnak mindössze egyetlen pályázó, a HospInvest felelhet meg. Ezáltal a megye összes fekvőbeteg-intézményét ez a cég működtetheti majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.