Légi mentés hidegen

Órákon át nem tudtak felszállni tegnap a Miskolcon állomásozó légi mentők, mert a megfagyott beton beszakadt a helikopter alatt. A többi bázison is cudar körülmények között, fűtött hangár nélkül tárolják a milliárdokat érő gépeket. A Budaörsön lévő helikoptert és a benne lévő életmentő eszközöket például egy áruházban vásárolt olajradiátorral próbálják megóvni a fagytól.

2007. 12. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamivel reggel nyolc óra előtt húzták ki a miskolci légibázis hangárjából a mentőhelikoptert, amikor beszakadt alatta a megfagyott beton – tájékoztatta lapunkat egy, a helyszínen tartózkodó szakember. A háromtonnás légi jármű szállításához használt tréler beszorult a mélyedésbe, és sokáig mozdíthatatlannak tűnt. A légi mentőknek baráti alapon sikerült egy nagy teljesítményű emelőt szerezniük, így nem sokkal 11 óra előtt ismét bevethetők voltak.
Nem ez az első alkalom, hogy a hideg gondot okoz a légi mentésben. Néhány héttel ezelőtt a budaörsi bázison állomásozó helikopter ablaka tört be, mert belefagyott a víz. Az ablakot már kicserélték, több mint félmillió forintjába került a hazai légi mentést működtető Légimentő Kht.-nak. Azóta az egyik áruházban vásároltak egy elektromos olajradiátort, amit egy fa raklapra helyezve betesznek a helikopterbe, és azzal fűtenek.
A forintmilliárdokat érő új helikopterek tárolása nem megfelelő, a modern technikával felszerelt légi járművek másfajta elhelyezést igényelnek, mint a régi keleti típusok. A gépeket szállító osztrák cég ajánlása szerint azokat fűtött hangárokban kellene elhelyezni. Ilyen azonban a Magyarországon működő hat légimentő-bázis egyikén sincs. Pedig erre nem csak a helikoptereknek lenne szükségük. A bennük lévő életmentő műszereket is csak megfelelő tárolás mellett lehet teljes biztonsággal használni. Egyébként a légibázisokon a személyzet elhelyezésére szolgáló épületek többségében sincs megfelelő fűtés, a pilóták és az orvosok kabátban, olajradiátorok mellett melegednek. Megkérdeztük Túri Pétert, a Légimentő Kht. vezetőjét, hogy mi a véleménye a körülményekről, de nem kívánt nyilatkozni. Annyi azonban bizonyos, hogy már a tavalyi tél előtt felhívta az Egészségügyi Minisztérium figyelmét a problémára, s kezdeményezte a mielőbbi megoldást, mondván, csupán az enyhe télnek köszönhető, hogy tavaly télen nem történt súlyosabb gond.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter úgy reagált, hogy a légi mentés fejlesztésére uniós forrásból szeretnének költeni. – Az előkészületek az utolsó fázisban vannak. Meg fog oldódni a probléma – mondta, hozzátéve, reméli, hogy jövőre már nem lesznek ilyen gondok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.