Megköttetett a koalíciós alku

2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megegyeztek az egészségbiztosítási rendszer átalakításának részleteiről a koalíciós pártok. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelenlétében szerdán késő estig tárgyaltak a biztosítási modellváltásról szóló törvénytervezet vitás kérdéseiről. Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár szintén jelen volt a tárgyaláson, amelyről azt mondta: tisztázták a legfontosabb kérdéseket, s fel sem merült, hogy
a törvényjavaslatot visszavonják, vagy esetleg elhalasszák a szavazást róla. Kökény Mihály, a szocialisták szakpolitikusa is úgy nyilatkozott, hogy gyakorlatilag mindenben sikerült kompromisszumot kötni.
A részletekről azonban tegnap senki nem kívánt nevét vállalva nyilatkozni. Annyit megtudtunk: a felek megállapodtak például arról, hogy a magánbefektetők mekkora befolyást szerezhetnek a majdani egészségpénztárak irányításában. A két párt között éppen ez volt az egyik legvitatottabb kérdés. Az MSZP-sek ugyanis túlzónak találták a kisebbségi tulajdonosoknak, azaz a magánbefektetőknek adott jogokat, míg az SZDSZ azt mondta: a hatékonyság javulása csak így érhető el, s egyébként is kell valamit adni ahhoz, hogy az üzleti szereplők milliárdokat fektessenek be. A törvénytervezet jelenlegi szövege szerint az operatív ügyekben döntő igazgatóságba 3-3 tagot delegálhatna az állam és a befektető, ám szavazategyenlőség esetén a kisebbségi tulajdonos által „adott” elnök szava döntött volna. Úgy tudjuk, a mostani megegyezés értelmében ez úgy változna, hogy a pénztárak igazgatóságának, továbbá közgyűlésének és felügyelőbizottságának vezetőjét is az állam nevezheti meg. A napi ügyek intézésére viszont létrehoznának egy „egyszemélyes” cégvezetői posztot, s erre a kisebbségi tulajdonos delegálhatna.
Azt azonban nem tudni, milyen egyezségre jutottak például abban a kérdésben, hogy az államot megillető osztalékot csak egészségügyi célra lehessen felhasználni. Erről az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szerdai ülésén még ellentmondó álláspontot képviseltek a szocialisták és a szabad demokrata vezetésű egészségügyi tárca képviselői. Ugyanez volt a helyzet a kisebbségi tulajdonrészek eladásának licitáráról és számos más lényegi kérdésben is.
A kompromisszumos javaslatokat hétfőn ismerheti meg a két frakció, a képviselők ekkor dönthetnek arról, elfogadhatók-e számukra a változtatások. Az eredeti tervek szerint a parlament december 17-én szavaz a törvényről.
Lapunknak több, név nélkül nyilatkozó szocialista politikus is azt mondta, hogy úgy érzik: megint „lefeküdtek” a szabad demokratáknak. Azt azonban egyre kevesebben valószínűsítik, hogy a törvény végszavazásánál lenne annyi „nemmel” voksoló MSZP-s, amennyi a biztosítói modellváltásról szóló jogszabály megtorpedózásához kellene. Mint ismeretes: jövőre 22 egészségpénztárat hoz létre az állam. Ezek kisebbségi, 49 százalékos tulajdonrészét vásárolhatják meg a magánbefektetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.