Mentés helyett ölés

Meglehetősen szokatlan lobbit indított néhány, magát állatvédőnek tekintő személy az ország menhelyein: arra próbálják rávenni a társaikat, hogy – eddigi gyakorlatukkal ellentétben – altassák el a létszám feletti kutyákat. A menhelyek az utóbbi időben valóban megteltek, ám az állatok elpusztítása nem lehet megoldás a túlzsúfoltság ellen – vélik a civilek. Szerintük több jól működő menedék, állami és önkormányzati segítség is kell.

2007. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg kell szabadulni az öreg és csúnyácska állatoktól, így lesz hely a többinek, és kevesebb a költség is – ilyen és ehhez hasonló mondatokkal próbálják meggyőzni és saját gyakorlatukra rávenni a menhelyek vezetőit úgynevezett állatvédők. A lappangó lobbi meglehetős ellenállást váltott ki a civilek többségénél, akik azt állítják: a mentés a dolguk, nem pedig a pusztítás.
Igaz, a gyepmesteri telepeken két hét karantén után gyakori, hogy elaltatják az állatokat. Ám szerencsére egyre több az olyan gyepmester, aki ehelyett inkább megpróbálja gazdához vagy menhelyre juttatni a kutyákat – tájékoztatta lapunkat Orbán Zsófia, a több mint negyven szervezetet tömörítő Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetség vezetője. Elmondta: a szövetség etikai kódexe csak a nagyon beteg és az újszülött kutyák altatását teszi lehetővé, az indokolatlan pusztítást szigorúan tiltja. Ráadásul ugyanezen elvekről nyilatkozniuk kellett akkor is, amikor az Állatvédelmi Világszövetségbe, illetve a nagy múltú RSPCA-ba (Angol Királyi Társaság az Állatok Elleni Kegyetlenkedés Ellen) kérték felvételüket.
Tény és való, hogy az utóbbi időben drasztikusan megnőtt a kóbor állatok száma. Pécsről és Pécs környékéről 2003-ban 950, tavaly 1140, míg az idén november végéig már 1385 kutyát fogadtak be – közölte lapunkkal Farkas Tamás, a Misina Természet- és Állatvédő Egyesület vezetője. Elmondta: határozottan ellenzi az altatást, más megoldást kell találni, ilyen az ivartalanítás, a felelősségteljes állattartás, az intenzívebb gazdakeresés és a mikrocsipezés. Mindez azonban nemcsak az állatvédők felelőssége, hanem az államé és az önkormányzatoké is – fűzte hozzá.
– Az lesz a legutolsó napom az állatvédelemben, amikor arra kényszerülök, hogy elaltassak egy állatot – nyilatkozta lapunknak Fiáth Szilvia, a Tolna Megyei Természet- és Állatvédő Egyesület elnöke. Ő kezdeményezte, hogy nyilvánítsák bűncselekménynek az állatkínzást. Elmondta: más eset, amikor az állatorvos dönt úgy, hogy egy szenvedő, beteg kutyát el kell altatni, és megint más, ha bizonyos menhelyek zsúfoltságra hivatkozva teszik ugyanezt. Kezdeményezni fogja a Magyar Állatvédők Országos Szervezeténél, hogy szigorúan szabályozza az altatás feltételeit. Az sem jó megoldás, hogy csak az illetékességi területről fogadnak be állatokat. Az állatvédőknek a mentés a feladatuk, nem a pusztítás – fűzte hozzá Fiáth Szilvia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.