Ugyanolyan ügyfele volt a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH), mint a milliárdos adócsalással és csempészettel meggyanúsított Együtt Egymásért Egy-Másért Kiemelten Közhasznú Alapítvány – ismerte el Simon Ibolya, az alapítvány megbízott jogi képviselője tegnapi parlamenti bizottsági meghallgatásán.
Az ügyvédnő bevallotta azt is, hogy az Egymásért alapítvány kuratóriumi elnökének, Földesi-Szabó Lászlónak a felhatalmazásával adott időnként tájékoztatást az NBH-nak. Arról azonban az ügyvédi és a nyugállományú nemzetbiztonsági tisztekre vonatkozó titoktartási kötelezettségére hivatkozva nem beszélt, hogy mikor milyen tartalmú információkat osztott meg az elhárítással. A volt nemzetbiztonsági tiszt szintén védői minőségére hivatkozva utasította el Gulyás József (SZDSZ) kérdésére a válaszadást az alapítvány számlájára korábban befolyt 980 millió forint sorsáról, amit a gyanú szerint elsikkasztottak. Simon Ibolya közölte: 2006 elején került kapcsolatba az alapítvánnyal Nagy Lajos, az NBH azóta elhunyt főigazgatóján keresztül, majd felkérték a szervezet jogi képviseletére. Az ügyvédnő elmondta: az alapítványnak Szlovákiában és Ukrajnában is működik képviseleti irodája, de ezek működéséről nem a kuratórium döntött. A bizottság az ellenzék és Gulyás József szavazatával úgy határozott, hogy kezdeményezik Földesi-Szabó László és a szervezet alapítója, illetve az NBH-s kapcsolattartó meghallgatását.
Demeter Ervin, a bizottság fideszes elnöke ezt azzal indokolta, hogy tisztázásra vár még az alapítvány és az NBH, illetve az elhárítás és a vám- és pénzügyőrség közötti kapcsolat. Tóth Károly, a testület szocialista alelnöke – aki többször jegyzőkönyvön kívüli megjegyzéseket téve távozott az ülésteremből, majd visszatért – leszögezte: a szocialisták további dokumentumok bekérését nem tartják indokoltnak, és újabb meghallgatásokat sem támogatnak. Molnár Zsolt kormánypárti képviselő a napirend elutasítását is kilátásba helyezte a következő üléseken.
Mint emlékezetes, az Egymásért alapítvány ügyében eddig hét személyt gyanúsítottak meg azzal, hogy Hongkongból kapott élelmiszer-adományokat a Herba Zrt.-n keresztül jogellenesen értékesítettek magyarországi üzletláncoknak. A vámnyomozók szerint a meg nem fizetett vám, illetve áfa összege 1,22 milliárd forint. Az alapítvány kuratóriumában szerepet vállalt az NBH egyik akkori megbízott főosztályvezetője és egy volt munkatársa is.
New Data Is In: Fidesz Has Convincing Lead
