Tizenhétmilliárdos pénzmosás

Nagyszabású akcióban számolt fel a vám- és pénzügyőrség egy kiterjedt nemzetközi bűnszervezetet, amelynek tagjait több más bűncselekmény mellett csaknem 17 milliárd forintos pénzmosással gyanúsít. A bűnözőket banktisztviselők és ügyvédek segítették. Huszonhárom érintett ellen indult eljárás, négy férfit köröznek.

2007. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy időben hetven budapesti és vidéki helyszínen csaknem 450 vámos és rendőr csapott le még múlt csütörtök éjjel arra a kiterjedt, nemzetközi bűnbandára, amely a gyanú szerint 17 milliárd forintot mosott tisztára, illetve 3,4 milliárd forintos adócsalást követett el – jelentette be tegnap Mózs Elek dandártábornok, a vám- és pénzügyőrség helyettes vezetője. Az akcióban 23 gyanúsítottat őrizetbe vettek, közülük nyolcat letartóztattak, négy ember ellen pedig körözést adtak ki. A vámőrség munkatársai egymilliárd forintnyi értéket foglaltak le az elkövetőktől: csaknem 100 bankszámlát zároltak, illetve 70 ezer dollárt és 50 ezer eurót, több tíz millió forintot, továbbá nagy értékű kocsikat, valamint számítástechnikai árukészletet találtak meg.
A dandártábornok elmondta, az orosz, magyar, szlovák, román, osztrák tagokból álló bűnbanda a Távol-Keletről megrendelt és Ausztriába érkezett számítástechnikai termékeket, továbbá más, gyorsan és nagy haszonnal értékesíthető műszaki eszközöket, így például mosógépet, plazmatelevíziót hozott adómentesen Magyarországra. Azért kaptak mentességet, mert a célállomás papíron Románia vagy Szlovákia lett volna, s a törvények szerint ott kell az áfát kifizetni, ahol a termék bekerül a kereskedelmi forgalomba. Ehelyett azonban fiktív cégeket alapítottak, hogy azok szintén valótlan tartalmú számláival igazolják a hazai beszerzést, s rögvest a hazai bevásárlóközpontok polcaira kerültek az egyébként márkás, minőségi, számítástechnikai, vagy éppen szórakoztató elektronikai termékek. Persze a strómancégek nemcsak a beszerzést, hanem a nyereséget is legalizálták. A negyvenöt magyarországi és húsz külföldi cég – amelyek nagy része fiktív volt – 15 bankszámlájáról csaknem 17 milliárd forintot vettek fel, amelynek egy részét visszaforgatták a rendszerbe. Az ügyletekbe bevonták egy ismert bank ügyintézőit és osztályvezetőjét, illetve egy neves ügyvédi iroda munkatársnőjét is, akik aktívan segédkeztek a bűncselekmények elkövetésében.
A bűnszervezet hierarchikusan épült fel, minden résztvevőjének megvolt a feladata. Egy orosz és egy magyar férfi, illetve két társa vezette a csoportot, ők építették fel a céghálózatot, illetve ők látták át a pénzmozgásokat is. Többen csupán névleg vittek cégeket, ők javarészt román állampolgárságú strómanok voltak. Budapesten 57, vidéken pedig 13 helyszínen egyszerre csaptak le a gyanúsítottakra, egyiküknél kis mennyiségű kábítószert és lőszert is találtak a nyomozók, ezért a hatóságok emiatt is elrendelték a nyomozást – fűzte hozzá Mózs Elek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.