Tovább civódnak a reformon

2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyoma sem volt kormánypárti fegyelemnek tegnap, amikor az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvénytervezet módosító indítványairól tárgyaltak a képviselők az Országgyűlés egészségügyi, illetve költségvetési bizottságában. A szocialista politikusok rendre a kormány álláspontjától eltérően szavaztak.
A költségvetési bizottság – az ellenzékiek igen szavazata mellett több szocialista politikus támogatásával – a kormány ellenében fogadta el Tóth Károly (MSZP) előterjesztését, amely megszüntetné a vizit- és a kórházi napidíjat. Más volt a helyzet az egészségügyi bizottságban, ott ugyanis egyetlen kormánypárti képviselő sem akadt, aki igennel szavazott volna a Tóth Károly-féle módosításokra. Ott csak az ellenzékiek támogatták az elképzelést. Ennek ellenére nem mondható, hogy a szocialisták kímélték volna a kormány, illetve a szakminisztérium képviselőjét az egészségügyi bizottságban. Mintegy száz esetben szavaztak ugyanis a kormány álláspontjával szemben.
Az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvénytervezethez egyébként elképesztő mennyiségű, 340 módosító indítványt nyújtottak be. A jogszabálytervezet minőségét mi sem jellemzi jobban, mint hogy a 340 módosító indítvány közül rengeteg világított rá olyan ellentmondásra, amelynek jogosságát az egészségügyi tárca is kénytelen volt elismerni. A módosító indítványok zömét a szocialisták nyújtották be az SZDSZ-es Egészségügyi Minisztérium által készített törvénytervezethez. Persze a szöveget nem csak ők akarták átszabni: a szabad demokraták és az MDF tagjai is szép számmal javasoltak módosításokat. A Fidesz–KDNP korábban közölte: ők az egész tervezettel nem értenek egyet, ezért nem látják értelmét a toldozásnak-foldozásnak. Az egészségügyi bizottság többórás ülését ugyan végigülték tegnap a fideszes és a KDNP-s képviselők, de a vizit- és a kórházi napidíj eltörlésére vonatkozó előterjesztéseken kívül másról nem voltak hajlandóak szavazni. Azt mondták: nem asszisztálnak a társadalombiztosítási rendszer szétveréséhez, a betegellátás biztonságának csökkentéséhez. Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy körülbelül kétszer annyi módosító indítvány érkezett a törvényjavaslathoz, mint amenynyi paragrafusból az áll. Noha ezekkel teljesen átírnák a javaslatot, a szellemiségét sajnos nem változtatnák meg – mondta. „Üzlet, piac, részvények” – ezek a szavak röpködtek a bizottsági ülésen, ami Mikola István szerint azt mutatja, hogy itt nem társadalombiztosításról van szó. Sajnálatát fejezte ki amiatt az ellenzéki politikus, hogy nem sikerült elérni a javaslat viszszavonását. Már csak abban reménykedhetünk, hogy az óriási társadalmi nyomás képes megállítani a folyamatot – szögezte le.
A szocialisták – a szabad demokraták és a kormány ellenében – egyébként változatlanul ragaszkodnak például az állam többségi jelenlétéhez a majdan megalakuló egészségpénztárak igazgatóságában, s ahhoz is, hogy az államot illető osztalékrészt az egészségügy fejlesztésére kelljen fordítani. Egyelőre a kivehető osztalék mértékéről sem akartak kompromisszumot kötni, másfél százalékot szeretnének a kormány által favorizált két százalék helyett. Az SZDSZ, az MSZP, illetve a kormány közti csata folytatódik ebben a témában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.