Castróra is szavazhattak

2008. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap ismét több millió szavazót hívták az urnákhoz Kubában tartott parlamenti választásokon. A jelöltek között ott volt a nyilvános szerepléstől másfél éve tartózkodó Fidel Castro is. Az egypártrendszer ellenére bonyolult a voksolási folyamat a szigetországban, éppen ezért csak márciusban derül ki, hogy a több mint másfél éve lábadozó Castro végül marad vagy távozik a politikából. Amennyiben ugyanis a 81 éves vezér nem jelölteti magát képviselőnek (ahogyan eddig minden alkalommal tette), az a visszavonulás első fontos lépcsőfokát jelentené. Castro néhány napja közölte, hogy már nem bírja erővel a nyilvánosság előtti hosszú szerepléseket. Múlt hónapban egyébként már arra a lehetőségre is célzott, hogy végleg elhagyja a politikát, és nem akadályozza tovább a fiatalokat a nemzedékváltásban.
Az elmúlt másfél év alatt többször megműtött Fidel Castro elégedett lehet, hiszen jól vizsgázott az öccsére, Raúl Castróra és a hattagú kollektív bizottságra bízott utódlási rendszer. Ha rendben lezajlottak a választások, január 20. után az egy évben kétszer, két-három napra összeülő parlamentnek, a Néphatalom Országos Gyűlésének 45 nap alatt kell eldöntenie, hogy a 614 megválasztott képviselőből ki kerül be a 31 tagú államtanácsba. Fidel Castro egyébként a Kubai Kommunista Párt főtitkára is, de csak a párt kongresszusa mozdíthatja el a helyéről, amit viszont tíz éve nem hívtak össze. A több mint 11 millió lakosú Kubában nem kötelező a szavazás. A nem szavazókat azonban ellenzékinek tekintik, így jönnek ki a száz százalékhoz közeli részvételi adatok. A helyi ellenzék nagy része nem vesz részt a választásokon, mert antidemokratikusnak tekinti a nyílt, kézfeltartással történő szavazás módszerét, ráadásul az emberek félnek vállalni véleményüket.
Bár Raúl Castro július 26-án jelentette be a „szerkezeti és fogalmi változásokat”, ezekből azóta sem vált valóra semmi. Az ifjabbik Castro fivér is tisztában van a hétköznapi élet nehézségeivel – például azzal, hogy egy tanár keresete a legalapvetőbb szükségletekre sem elég. Év végén össze is foglalta a gorbacsovi glasznoszty mintájára megrendezett vitaváltozat „lenyűgöző” statisztikáját: több mint ötmillió ember vett részt a 215 ezer vitában, több mint egymillió javaslatot és véleményt terjesztettek be. És hogy Kuba ne járjon úgy, mint az utolsó szovjet pártfőtitkár, akinek reformkezdeményezése felgyorsította a kommunista rendszer összeomlását, a párt és a tömegszervezetek felügyelték az egész folyamatot. Raúl Castro év végi beszédében újra elhangzott a szovjet tábor bevégezte utáni úgynevezett „különleges időszak” óvatos gazdasági nyitására emlékeztető mondat: a földet azoknak kell adni, akik hatékonyabban tudják megművelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.