Egyáltalán nem a szőnyeg széléről

Tavaly birkózóink öt, cselgáncsozóink négy, ökölvívóink csak egyetlen olimpiai kvótát szereztek a maguk világbajnokságán, a kvalifikációs sorozatuk nyitó- – és eddigi egyetlen – állomásán. A Rio de Janeiró-i dzsúdó-vb-n a négy kvóta négy éremmel is párosult, s bár ezek mindegyike „csak” bronz lett, nem alaptalan a vélekedés, hogy versenyzőink Pekingben olyan produkcióval rukkolhatnak ki, ami az 1992-es barcelonai „arany napokat” idézi.

2008. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly cselgáncsban már a belgrádi Eb is emlékezetesre sikeredett, hiszen Hadfi Dániel aranyérmes lett, s ezzel végérvényesen a sportág eddigi magyar olimpiai bajnoka, Kovács Antal örökébe lépett. A Honvéd dzsúdósa aztán szeptemberben a Rio de Janeiró-i vb-n a dobogó harmadik fokára állhatott, mint ahogy harmadik lett Ungvári Miklós (66), Baczkó Bernadett (57) és Mészáros Anett (70) is. S mivel a vb-n az 1–5. helyezettek automatikusan olimpiai kvótához jutottak, eldőlt, hogy négy versenyzőnk már biztos lesz a pekingi tatamin is. A 20 éves Mészáros egyúttal Rióban sporttörténelmet írt: ő lett a sportág első magyar női vb-érmese, egy nappal megelőzve Baczkót. Versenyzőink a kvalifikációs Világkupákon is dicséretesen szerepeltek, s ha most véglegesítenék az olimpia mezőnyét, Bor Barna (+100) és Csernoviczki Éva (48) is indulhatna Pekingben. Előbbi ötödik, utóbbi második az európai rangsorban, ez alapján kontinensünkről a férfiaknál kilencen, a nőknél öten jutnak ki az olimpiára. Egyáltalán nem reménytelen a 60 kg-ban Burján László (12.), a 73-ban Braun Ákos (14.), a 81-ben ifj. Nagysolymosi Sándor (14.) és a női 63-ban Szabó Brigitta (9.) helyzete sem; a 2005-ben világ- és Európa-bajnok Brauntól egyenesen kötelező feladat a kvótaszerzés. Idén az áprilisi, lisszaboni Eb-vel együtt még hat kvalifikációs versenyt rendeznek, de a sorozat tizenhárom állomásán elért eredmények közül mindenkinél csak a négy legjobbat veszik figyelembe. Fontos, hogy a nők egyik pontszerző viadala a február 16–17-i Hungária-kupa.
Pekingben vélhetően 7–10 cselgáncsozónk indulhat, ami az athéni kettővel szemben komoly előrelépés. S ha az 1992-es barcelonai eredményeket (egy arany, két ezüst, egy bronz) majdhogynem lehetetlen is megismételni, kiegyeznénk, ha ezeket legalább megközelíteni sikerülne. Mindenesetre az olimpián a férfiaknál csak 24-26, a nőknél mindössze 14-15 versenyző indulhat súlycsoportonként, ami igencsak felértékeli a kvótákat.
Birkózóink a szófiai Eb-ről egy ezüstérmet (Sastin Marianna, 59 kg) és négy bronzot (Ritter Árpád – szabadfogás, 84 kg; Wöller Gergő – szf., 60 kg; Kiss Balázs – kötöttfogás, 96 kg; Barka Emese – 51 kg) hoztak haza, a bakui vb-n viszont egyetlen versenyzőnk sem állhatott dobogóra. Ezzel együtt öt kvótát pontszerzőként is sikerült megkaparintani: Lőrincz Tamás (kf, 66 kg), Bácsi Péter (kf, 74), Fodor Zoltán (kf, 84), Deák Bárdos Mihály (kf, 120) és Hatos Gábor (szf, 74) már pekingi utazó. (A kvótákat birkózásban hivatalosan nem a versenyző, hanem az ország kapja, de a hazai gyakorlat szerint az megy az olimpiára, aki kiharcolja a részvételt.) A négy kötöttfogású-kvóta nagy fegyvertény, hiszen ennél többet egyetlen nemzet sem szerzett, négyet is rajtunk kívül csupán az amerikaiak. Az oroszoknak is csak három kvótájuk van, igaz, ők szabadfogásban mind a hetet begyűjtötték. A sportágban – kötött- és szabadfogásban, valamint a négy női súlycsoportban egyaránt – még három versenyről lehet kijutni Pekingbe: a tamperei Eb-ről kategóriánként a legjobb még kvótával nem rendelkező birkózó, további két kvalifikációs viadalról pedig a férfiaknál négyen (az elsőről), illetve hárman (a másodikról), a nőknél ketten-ketten érnek révbe. A meglevő öt kvótánk mellé a szakvezetés még jó néhányra számít. Kötöttfogásban 55 kg-ban Oláh Tibor és Módos Péter, 60 kg-ban az olimpiai bajnok Majoros István és Kliment László, 96 kg-ban Kiss Balázs és a vb-ezüstérmes Virág Lajos, szabadfogásban 60 kg-ban Wöller Gergő, 84 kg-ban Ritter Árpád, 96 kg-ban Kiss Gergő, 120 kg-ban Aubéli Ottó, a nőknél 55 kg-ban Barka Emese, 63 kg-ban Sastin Marianna célozza meg a pekingi szőnyeget. Az olimpián a vb-hez képest birkózásban is szűk mezőny indul, a szabad kártyák függvényében a férfiaknál súlycsoportonként átlagban tizenkilencen, a nőknél tizenheten tusakodhatnak. A mieink már csak a hagyományok okán is, éremszerzési reményekkel.
Hagyományos küzdősportjaink közül jelenleg az ökölvívás helyzete a legnehezebb. Az első kvalifikációs lehetőséget a tavalyi chicagói világbajnokságon csak egyetlen versenyzőnk, a félnehézsúlyú (81 kg) Szellő Imre ragadta meg. Csapattársaival ellentétben ő kifejezetten szerencsés sorsolást kapott, bejutott a nyolc közé, ahol a későbbi ezüstérmes orosz Betyerbijev múlta felül. Nehézsúlyban (91 kg) Darmos József szintén vb-negyeddöntőt vívhatott, ám e kategóriában és szupernehézsúlyban (+91 kg) csak az érmesek váltottak jegyet Chicagóból Pekingbe. Ennek az az oka, hogy az ötkarikás játékokon a felső két kategóriában csak 16-16-an indulhatnak, szemben a többiek 28-as létszámával.
Ha áttekintjük a vb-eredmények alapján fennmaradó európai kvóták helyzetét, azt látjuk, hogy 48, 51, 60, 64, 91 és +91 kilóban négy, 57-ben öt, 54-ben, 69-ben és 75-ben hat helyre hajthatnak még rá az öreg kontinens versenyzői, tehát a mieink is. Két kvalifikációs viadalon lehet megszerezni a kínai repülőjegyet, február végén, március elején Pescarában, illetve április közepén Athénban. A magyar szakvezetés bízik benne, hogy Szellőn kívül még legalább hárman ott lesznek Pekingben, erre a vb-ezüst- és Eb-bronzérmes Beák Pálnak (48 kg), illetve a vb- és kétszeres Eb-bronzérmes Káté Gyulának (64 kg) lehet igazán esélye. Ők már Athénban is ott voltak, az előző olimpia másik három magyar résztvevője, Bedák Zsolt, Balogh Vilmos és Balzsay Károly azóta profinak ment. A Chicagóban jól helytállt Oltványi Dávid (54 kg) sem sansztalan, egyébként pedig, mint a bokszban mindig, rengeteg függ a sorsolástól. Mert már régen nincsenek olyan világklasszisaink, mint Kovács István vagy Erdei Zsolt, akiknek mindegy volt, oda vagy vissza verik végig a mezőnyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.