Franco titkos atombombatervei

A spanyol polgárháború utáni diktátor, Francisco Franco tábornok komolyan foglalkozott azzal a gondolattal, hogy Spanyolországnak is legyen atombombája, és erősítse nemzetközi súlyát – állítja a spanyol El País című napilap.

2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) nemrég hozta nyilvánosságra újabb titkos dokumentumait, ezekben bizonyította Franco titkos tervét. Az 1974. május 17-i keltezésű CIA-jelentés szerint a program már olyan szakaszba jutott, hogy felfigyelt rá az Egyesült Államok titkosszolgálata. A szigorúan titkos minősítésű jelentés megemlíti a mérsékelt mennyiségű saját uránkészletet, a három működő, hét épülő és a további 17 tervezett atomreaktort, valamint a dúsítást végző kísérleti üzemet. A CIA akkor úgy vélte, hogy még legalább tíz év kell hozzá, hogy Iránon kívül Egyiptom, Brazília, India, Pakisztán és Dél-Korea is kifejlessze saját atomprogramját. A CIA elemzői kiemelték, hogy Spanyolország kormánya nem csatlakozott az atomsorompó-egyezményt aláíró 19 országhoz, majd levonták a kételyeiket kifejező végkövetkeztetést: csak egy Franco utáni, önmagában bizonytalan kormány dönthet az atomfegyver kifejlesztése mellett.
Washington ekkor nem tartotta valószínűnek, hogy kedvezőtlenül alakulnak a körülmények a Gibraltári-szoros környékén – Spanyolországban, Portugáliában és Észak-Afrikában –, de nem feltételezte a szuperhatalomhoz és a NATO-hoz fűződő kapcsolatok lazulását sem. 1987-ben viszont az El País információkat közölt a birtokába jutott CIA-jelentésből, és több forrás alapján megerősítette az amerikai elemzők félelmeit. A lapnak akkor nyilatkozó spanyol Atomenergia Tanács egyik tagja elmondta, megfelelő politikai döntés esetén három-négy éven belül elkészülne egy taktikai atomfegyver. Sőt, a riportban közölték egy 1971-ben készült titkos irat tartalmát, amely megadta a kísérlet helyszínét, a Spanyol-Szaharát (a mai Nyugat-szaharai Arab Köztársaságot, amelynek nagy részét Marokkó 1975 óta megszállás alatt tartja).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.