Hiller István kontra SZDSZ

Saját reformjait dicsérte, ugyanakkor ellentmondott a szabad demokrata álláspontnak Hiller István. A szocialista oktatási és kulturális miniszter a diákok megsarcolását jó dolognak tartja, de az állam teljes kivonulását a felsőoktatásból már nem, és ez ellen mindenképpen fel fog lépni. A PISA-felmérések lehangoló eredményeinek a falusi kis iskolák isszák meg a levét.

2008. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista vezetésű oktatási tárca és a szabad demokrata oktatáspolitikusok között nem felhőtlen a viszony. Korábban a roma gyerekek együttnevelése kapcsán, majd a tandíj formáját és mértékét illetően volt köztük nézeteltérés, most pedig a liberálisok felsőoktatási privatizációs tervei ellen lépett fel Hiller István.
A szocialista szakminiszter egy fővárosi konferencián az oktatási reformokat értékelve kijelentette: az állami felsőfokú intézményrendszer megtartása hosszú távú érdeke az országnak. A tárcavezető a szabad demokraták terveire utalva kijelentette: nem ért egyet azokkal a véleményekkel, amelyek az oktatás bármely szintjén az állam szerepvállalását megszüntetnék. Hozzátette: a privatizációt ellenzi, s ha kell, ellene minden súllyal fellép.
A közelmúltban nyilvánosságra került nemzetközi felméréseken produkált magyar eredmények kapcsán kijelentette: tízéves korig a magyar oktatási rendszer megfelelően működik. A problémák a felső tagozatban jelentkeznek. A falusi kis iskolákban éppen ezért az alsó tagozatot szeretnék mindenütt megtartani, de a felső tagozaton általában már közös, jól felszerelt intézményben kell folynia a képzésnek. Hiller úgy tudja, a szaktárca költségvetése jövőre várhatóan tízmilliárd forinttal nő, de a parlamenti végszavazás előtt nem kívánt pontos számot mondani.
Amint arról a Magyar Nemzet már beszámolt, egy hónappal ezelőtt Magyar Bálint élesen kritizálta a Hiller István által jegyzett tandíjrendszert. Az előző oktatási miniszter szerint a diákok ebben a rendszerben képzési költségeiknek csak kis részét fizetik ki, ami nem elég. A szabad demokrata politikus szerint az lenne a jó, ha a fiatalok a képzési költségeik egészét visszafizetnék az államnak, ráadásul kamatokkal együtt. A diákok tanulmányaik alatt és után is fizetnének, akár 20 éven keresztül. A futamidő alatt az alapösszeg folyamatosan nőne az infláció mértékével, így egy diák átlagosan képzési költségeinek a kétszeresét fizetné vissza az államnak.
Nagy vitát váltott ki a roma gyerekek iskolai integrációja is. Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője osztályon belüli csoportbontást javasolt, hogy az alaptárgyakból – mint matematika, idegen nyelvek – a gyengébbek ne fogják vissza a jobbakat a fejlődésben. A roma integrációhoz tűzzel-vassal ragaszkodó SZDSZ akkor azonnal elhatárolódott a szocialista állásponttól, és erre szólította fel Hiller István oktatási minisztert is. A tárca hosszú hetekig hallgatásba burkolózott, és nem foglalt állást. Végül győzött a szabad demokrata lobbi: az oktatási tárca bejelentette, hogy iskolai integrációra 1,7 milliárd forintot, óvodai fejlesztésre 650 millió forintot különítenek el.
Pálinkás József, a Fidesz korábbi oktatási minisztere szerint az alsó tagozat esetében azért nincs gond a gyermekek teljesítményével, mert itt volt a legkevesebb reform. A falusi kis iskolákról szólva Pálinkás József lapunknak kifejtette azt is, hogy ezek az intézmények küldetést valósítanak meg a kis falvakban, ezért átlagon felüli támogatást kell adni nekik. A volt szakminiszter hozzátette még: a magyar közoktatás legfontosabb intézménye az óvoda, ezért azt kiemelten kellene támogatni. A felsőoktatásban a PPP-beruházások, azaz a magántőkéből finanszírozott kollégiumépítések egy része elhibázott, ráadásul drága.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.