Kritikus év előtt a német nagykoalíció

Stefan Lázár
2008. 01. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Köln)
Vihar készül a német belpolitikában. A kormányban együttműködésre kényszerült keresztény- és szociáldemokraták hangoskodó vádaskodásokkal lépik át 2008 küszöbét. Az ellentétek egyre inkább kidomborulnak a január végi Hessenben és Alsó-Szászországban, négy héttel később pedig a városállam Hamburgban tartandó tartományi választások előtt.
A szociáldemokrata párt (SPD) egyre nyíltabban Angela Merkel kancellár kirívó népszerűségének megrendítésére törekszik. A hagyományosan jól értesült Der Spiegel információja szerint az SPD kampánycsoport felállítását tervezi, amely a kancellár asszonyt antiszociális, megbízhatatlan személyként járatná le. Ez nem egyszerű feladat, a karácsony ugyanis politikusoknak ritkán kijáró ajándékkal örvendeztette meg Merkelt. A német választópolgárok kétharmada elégedett a kereszténydemokrata CDU elnökével, ami rekorderedménynek számít. A szociáldemokrata pártelnökkel, Kurt Beckkel szembeni nagymérvű bizalmatlanságról tanúskodik viszont, hogy a megkérdezettek mindössze szerény tizennyolc százaléka voksolna rá. Még az SPD-párttagság egy része is Merkelt támogatná.
Hagyományos karácsonyi beszédében Merkel pozitív képet festett az elmúlt tizenkét hónapról, kiemelte a munkaerőpiac biztató alakulását, a nyugdíj- és betegbiztosítások stabilizációját, az államháztartás hiány csökkentését. Elismerte azonban, hogy a 19 százalékos többletértékadóval ugyancsak megterhelték a polgárokat, hogy az energiaárak és velük az infláció emelkedett, hogy a társadalom egy rétege úgy érzi, kimarad a gazdasági fellendülésből. Az év utolsó jelentős döntéseként a kormány és a tartományok alkotta szövetségi tanács elfogadta a levélkézbesítőknek juttatott minimális órabért. Az SPD általános minimálbéréről a CDU azonban hallani sem akar, attól tartva, hogy ez rengeteg munkahely elvesztését hozná magával. Hasonló ellentét jellemzi az örökösödési adó törvénytervezetét. A szociáldemokrata pénzügyminiszter, Peer Steinbrück elképzelését a konzervatív tábor több pontban kifogásolja, hogy az SPD-politikus szerint a meghiúsult reform a nagykoalíció végét jelentheti. Míg a balra orientálódó SPD a demokratikus szocializmus jelszavával vetne gátat tagsága elvándorlásának, Merkel leszögezte: „Az NDK-val szerzett tapasztalatok nyomán a németeknek elegük van a szocializmusból.”
Az SPD a külpolitikában is – meglehetősen mondvacsináltra sikerült – támadási felületet keresett koalíciós partnerén. Bár a 2007 első felére eső német EU-elnökség a reformszerződés miatt Berlin elvitathatatlan sikerét hozta, Merkel kiállása az emberi szabadságjogok mellett szálka Beck szemében. A dalai láma látogatását és az ezt követő viszályt Berlin és Peking között arra használta fel, hogy diplomáciai hibával vádolja Merkelt.
A jövő évi tartományi választásokon túl a két nagy néppárt már a 2009-es parlamenti választással foglalkozik, és megkezdte az esetleges szövetséges kiválasztását. A stratégiai versenyfutás győzteseként a liberálisok érhetnek célba. A zöldekkel és a Baloldal Párttal kötendő kapcsolatot sem a CDU, sem az SPD nem tekinti kívánatosnak, így a Guido Westerwelle vezette FDP-vel kokettálnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.