Kezdettől fogva ellenezte a polgári demokraták által kidolgozott reformok bevezetését a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD). Amikor a parlament azokat jóváhagyta, azonnal az alkotmánybírósághoz fordult, követelve, hogy a testület helyezze hatályon kívül a reformintézkedéseket. Ezenkívül az új év első napjaiban levelek tömege érkezett a cseh alkotmánybíróság címére, amelyekben többgyermekes családok és nyugdíjasok, de orvosok is tiltakoztak főleg a vizit- és receptdíj bevezetése ellen. Az adócsökkentés következtében emelkedő jövedelmekkel egyidejűleg drágult az élelmiszer, a villany és a gáz, emelkedett a lakbér, a menetjegyek, a gyógyszerek ára, nőttek a postaköltségek stb.
A csehországi reformok mögött egy valóban versenyképes és fejlődő gazdaság áll. A minap közzétett statisztikai adatokból kitűnik: a cseh gazdaság évi teljesítményének növekedési üteme legalább három- vagy négyszerese az Európai Unió „régi” tagállamaiban elért növekedési ütemnek. Az unió tíz új tagországa közt – Szlovéniával, Ciprussal és Máltával együtt – Csehország a legfejlettebbek közé tartozik. Az EU-csatlakozás óta eltelt két évben Csehországban 30 százalékkal nőtt az órabér, amely jelenleg eléri a 7,14 eurót.
A cseh kormány, jóllehet több területen lassítani kényszerült a reformok bevezetésének ütemét, 2008-ban újabb reformok bevezetését tervezi. Például a munkavállalók jövedelemadóját a mostani 15 százalékról 12,5 százalékra tervezi csökkenteni, a nyugdíjkorhatárt fokozatosan 65 évre emelné. Támogatásban részesítené a rövidebb munkaidőt, valamint az 55 éven felüli testi fogyatékkal élők alkalmazását s az üzemi óvodák létesítését lehetővé tevő vállalatokat. Decemberben az előző évi 7,7 százalékhoz képest 6 százalékra csökkent Csehországban a munkanélküliség aránya. A cseh gazdaságban 2008-ban mintegy 200 ezer szabad munkahellyel számolnak. Szakértők szerint a munkanélküliség gondját felváltja a képzett emberi erőforrások hiánya.
Öngyilkos lett egy férfi a bergamói reptéren + videó
