Sikeres madridi sztrájk

2008. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 6-án este közös megállapodással hivatalosan is véget ért a madridi metró szemétszállító alkalmazottainak még december 17-én kezdett sztrájkja. Vízkereszt napján váratlanul állapodtak meg a következetesen kitartó munkavállalók és az üzemeltető madridi tartomány. Esperanza Aguirre, a tartomány konzervatív elnöke már nemcsak az egyre elviselhetetlenebb bűzt akarta megszüntetni, hanem meg akarta előzni, hogy a metróvezetők is csatlakozzanak a szemetesekhez. A megállapodás már kora reggel létrejött, de a szakszervezetek vezetői a végleges döntés előtt még kikérték a tagság véleményét. Az előzetes megállapodásból kiderült, hogy mindkét fél engedett: visszavették a sztrájk idején elbocsátott hetven munkavállalót, a dolgozókat alkalmazó cégek beleegyeztek, hogy 2011-ig egységesítik a metró öszszes dolgozójának bérét és a munkaidővel kapcsolatos feltételeket. A munkaadók arra is kötelezték magukat, hogy 2011-ig az ezerötszáz dolgozó közül száztíz határozott idejű szerződést kap, s legfeljebb a munkavállalók húsz százalékával kötnek időszakos szerződést, sőt, veszélyességi pótlékot is fizetnek (a spanyolországi határozott idejű szerződés jelentősége: két-három évre szól, utána már nem bocsátható el könnyen a munkavállaló). A 21 napos sztrájk során számos incidensre is sor került: az üzemeltető például videofelvételekre hivatkozva megvádolta a dolgozókat, hogy szándékosan szemetelnek, a szakszervezetek pedig szintén videofelvételekkel vágtak vissza, mondván, hogy Aguirre asszony titokban sztrájktörőket alkalmaz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.