Több pofont adtunk, mint kaptunk

S P O R T K R Ó N I K AErdei Zsolt háromszor is megvédte a Bokszvilágszervezet (WBO) félnehézsúlyú világbajnokát megillető övet, Szávay Ágnes berobbant a teniszelitbe, vívóink az utóbbi évtized legjobb szereplését produkálva két aranyat (férfi kardcsapat, Kulcsár Krisztián) hoztak haza a szentpétervári vb-ről, az öttusázó Horváth Viktor pedig a világ- és az Európa-bajnokságot is megnyerte. Sportkrónikánk második részébe ők írták a legszebb fejezeteket. 

Munkatársunktól
2008. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ökölvívás. Erdei Zsolt a Bokszvilágszervezet (WBO) félnehézsúlyú világbajnokaként idén háromszor védte meg a címét. Januárban Düsseldorfban az amerikai Danny Santiagót a 8., júniusban Budapesten a SYMA Csarnokban a szintén amerikai George Bladest a 11. menetben verte technikai K. O.-val, majd novemberben Drezdában a panamai Tito Mendozát csak megosztott pontozással győzte le. S bár akadtak nehéz pillanatai, az amerikai bíró, aki Mendozát hozta ki győztesnek, valószínűleg másik meccset nézett… Amatőr bunyósaink a chicagói vb-n sajnos nem szolgáltak Erdeiéhez hasonló ütős produkcióval, csak Szellő Imre szerzett olimpiai kvótát, a 81 kg-ban a legjobb nyolcig jutva. A nehézsúlyú Darmos József is a negyeddöntőben búcsúzott, de ebben a kategóriában a vb-ről csak az érmesek kvalifikálták magukat Pekingre.
Öttusa. Horváth Viktor szenzációs évet tudhat maga mögött, hiszen egyéniben megnyerte a rigai Európa-bajnokságot – ezzel rögtön az első lehetőséget megragadva olimpiai kvótát szerzett –, majd győzött a berlini vb-n is. Az évad zárásaként pedig ötödik lett a pekingi Világkupa-döntőn, ez összességében a második helyet jelentette neki az Év sportolója választáson. A vb-n a fiatal Németh Róbert bronzérmes lett (ahogy a Horváth, Balogh Gábor, Fülep Sándor összetételű csapat is), így a két olimpiai induló helyére négyen – az Eb-ről már ugyancsak kvótás Balogh és Tibolya Péter – pályáznak; míg a nőknél az Eb-n Vörös Zsuzsanna biztosította pekingi indulását.
Rövid pályás gyorskorcsolya. Versenyzőink igazolták, hogy nem volt véletlen a 2006-os olimpiai remeklésük: a sheffieldi Eb-n három érmet szereztek. Knoch Viktor 1500 méteren és a Knoch, Galambos Gábor, Tamus Márton, Darázs Péter összetételű váltó 5000 méteren ezüst, Galambos 500-on bronzérmes lett.
Sakk. Lékó Péter a dortmundi tornán a harmadik helyen zárt, majd a világbajnokjelöltek tornáján magabiztosan vívta ki a jogot, hogy asztalhoz ülhessen a vb-címért rendezett mexikóvárosi versenyen. Itt ötvenszázalékos teljesítménnyel a negyedik helyen végzett. Az év végén a villámsakk-vb-n hatodik lett.
Tékvandó. A pekingi világbajnokságon Tóth Balázs a 78 kg-os kategóriában legjobb európaiként bronzérmet szerzett, de a vb sajnos nem volt olimpiai kvalifikációs verseny, mert az ötkarikás játékokon 80 kg-ban rendezik a küzdelmeket, a 78 és a 84 kg „között”.
Tenisz. A nőknél az Év sportolójának választott Szávay Ágnes valósággal berobbant a nemzetközi elitbe. A mindössze 18 esztendős játékos egy éve még a 253. volt a világranglistán, jelenleg viszont már a 20. helyen áll. Júliusban megnyerte a palermói tornát, ezután döntőt játszott a New Havenben, a US Openen a nyolc közé jutott, majd pályafutása eddigi legnagyobb sikerét aratva a pekingi verseny döntőjében legyőzte a világranglistán harmadik szerb Jankovicsot. Szávay idei mérlege 56 győzelem, 14 vereség, s összesen 527 866 dollárt keresett.
Torna. Berki Krisztián remek esztendőt zárt, hiszen az amszterdami Eb-n arany-, a stuttgarti vb-n ezüstérmes lett lólengésben – mégis ő az év nagy vesztese. Tudniillik szerspecialistaként olimpiai kvótát csak vb-arannyal szerezhetett volna, így kénytelen a szabadkártyában bízni… Gál Róbert és Böczögő Dorina a vb-n összetettben olyan helyen zártak, hogy ők már készülhetnek a pekingi játékokra.
Úszás. A melbourne-i vb-n egyetlen éremszerzőnk, Cseh László 200 vegyesen Európa-csúccsal lett bronzérmes, 400-on viszont csupán csak ötödikként csapott célba. Decemberben aztán a debreceni rövid pályás Eb-n helyreállította a renoméját: 200 és 400 vegyesen egyaránt világcsúccsal nyert, s még 200 pillangón is győzött. 200 mellen Gyurta Dániel Európa-csúccsal utasította maga mögé a mezőnyt, Kis Gergő 1500 gyorson 2., 400 gyorson 3., Kovács Emese 200 pillangón 2., Verrasztó Evelyn 200 vegyesen és Mutina Ágnes 400 gyorson 3. lett.
Vívás. Már a genti Eb is jól sikerült, hiszen csapatban férfi párbajtőrözőink (Boczkó Gábor, Imre Géza, Kovács Iván, Kulcsár Krisztián) és női tőrözőink (Mohamed Aida, Knapek Edina, Varga Gabriella, Ujlaky Virginie) is arany-, a párbajtőrözőnők (Szász Emese, Nagy Tímea, Hormay Adrien, Mincza Ildikó) ezüstérmesek lettek, a kardozó Nagy Orsolya pedig bronzérmet hozott haza. A szentpétervári vb-n pedig egyéniben Kulcsár, valamint az év legjobb csapatának választott férfi kardkvartett (Nemcsik Zsolt, Szilágyi Áron, Lontay Balázs, Decsi Tamás) is a dobogó tetejére állhatott. Kulcsárék csapatban bronzérmesek lettek, ahogy Mohamed is.
Vízilabda. Együttesünk a 2004-es, athéni olimpiai aranyérem óta negyedik világversenyes döntőjét bukta el, ráadásul Kemény Dénes fiaira ezúttal nem is a „mumus” szerbek, hanem a korábban rendre legyűrt horvátok mértek fájó vereséget a melbourne-i vb-fináléban. Ennek az ezüstnek senki sem tudott örülni, női pólósaink pedig az elvesztett bronzmeccs után búslakodtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.