Visszatérhet tavasszal a spanyol jobboldal

José Luis Rodríguez Zapatero spanyol szocialista kormányfő feloszlatta a parlamentet, és meghirdette az általános választásokat március 9-re. Győzelmi esélyei azonban már nem olyan kedvezőek, mint fél évvel ezelőtt.

2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormányfői székébe kerülhet José Luis Rodríguez Zapatero miniszterelnöknek egy elszalasztott lehetőség. Még júliusban azt tanácsolta neki a kormány és a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) több tekintélyes tagja, hogy az akkori biztos népszerűségi előnye tudatában szeptemberre hozza előre a választásokat. Zapatero azonban úgy döntött, kisebbségben kormányozva kitölti a teljes ciklust. Számítása nem vált be, mert augusztusban váratlanul Spanyolországot is elérte az Egyesült Államokból begyűrűző jelzáloghitel-válság, és a spanyol gazdaságnak nehézségeket jósoltak a 2008-as esztendő első néhány hónapjára. Zapaterónak pedig a leggyengébb pontja, a gazdaság témájában kell megvívnia a választási kampányt.
Január elején a jobboldalhoz közeli egyik közvélemény-kutató iroda már csak 2,5 pontos baloldali előnyt mért a biztos választók körében, ezt pedig megerősítette egy tegnap közzétett adat is: a baloldali Pulsómetro szerint a szocialisták már csak 3 százalékkal vezetnek. A február végén kezdődő kampány újdonsága, hogy a két a párt szokásos két tévévitán kívül beleegyezett több spanyol újság honlapján folytatandó internetes vitába is.
Zapatero a 2004-es madridi pályaudvari robbantások után váltotta le a nyolc évig kormányzó jobboldali néppártot, és alakított kisebbségi kormányt. A PSOE mindvégig biztos volt a kisebb baloldali és nacionalista pártok közös érdekében, hogy a mandátum teljes időtartama alatt semmiképpen sem fogják hagyni, hogy megbuktassa a parlament ellenzékbe szorult egyetlen jobboldali pártja. Ám a 25 éve regnáló két nagy párt, a PSOE és a Néppárt (PP) tavaly novemberben új vetélytárssal került szembe a balközép Egység, Haladás és Demokrácia párt megjelenésével, amely nem nacionalista, és az ETA ellen markánsan fellépő programmal indul. A PP ugyan előretört több tartományban, de a választói reakciók alapján biztosra veszik, hogy az új alakulat nemcsak hogy bejut a madridi parlamentbe, de akár a kormányalakításba is beleszólhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.