Budaházy első fokon nyert

Alaptalannak találta az elsőfokú bíróság a Budaházy György ellen felhozott vádat, az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának előkészületét. A nem jogerős ítélettel együtt a bíróság feloldotta a Budaházy ellen tíz hónapja elrendelt lakhelyelhagyási tilalmat.

2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első fokon felmentette tegnap a Fővárosi Bíróság az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának előkészületével vádolt Budaházy Györgyöt. Kenéz Andrea bírónő kiemelte: bár a vádlott a véleménynyilvánítási jog korlátjait túllépte, közvetlenül és konkrétan, „térben és időben meghatározottan” az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására nem hívott fel, így pedig a büntetőjogi felelősség nem vethető fel. Mivel az ügyész fellebbezett az ítélet ellen, így az nem jogerős, és a büntetőügy másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik. Emellett a bíróság – az ügyész indítványára – feloldotta a Budaházy ellen tíz hónappal ezelőtt elrendelt lakhelyelhagyási tilalmát.
A vádirat szerint Budaházynak 2006. szeptember 27. és 2007. március 15. között összesen 13 olyan politikai nyilatkozata jelent meg a Kuruc.infón és más internetes portálokon, amelyek célja az alkotmányos rend megváltoztatása, a kormány elkergetése, a parlament feloszlatása, alkotmányozó nemzetgyűlés összehívása, valamint a társadalmi és tulajdoni viszonyok átalakítása volt. A vádlott védője, Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd viszont az előző tárgyaláson azt mondta: nem a tárgyalóteremben lenne a helye annak, hogy egy „hazájáért, nemzetéért aggódó ember írásban megtestesülő közéleti munkásságát vizsgálják”. Hangsúlyozta: védence nem követett el bűncselekményt, tevékenysége a véleménynyilvánítás szabadságának körébe tartozik.
A felmentő ítélet indoklásában Kenéz Andrea kifejtette: a szólásszabadság világszerte védett és tisztelt alkotmányos alapjog, amely ugyanakkor bizonyos esetekben korlátozható. Utalt az Alkotmánybíróság egy korábbi határozatára, amely kimondta: a népszerűtlen, „sajátos” nézetek megnyilvánulása a fejlődőképes, eleven társadalmak része, a közvélemény szabad alakulása nélkülözhetetlen a demokráciában, ezért nem a közlés tartalma, hanem közvetlen és belátható következményei alapozhatják meg a büntetőjogi felelősségre vonást. A bírónő a strasbourgi emberi jogi bíróság egyik ítéletét is felidézte, amely szerint a véleményszabadság határa ott húzódik, ahol a közlés már erőszakra hív fel. A vádbeli írások azonban minden „harcosságuk” ellenére sem buzdítottak erőszakra – tette hozzá Kenéz Andrea.
Budaházy György a tárgyalás után úgy nyilatkozott: „győzött a józan ész”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.