Felszabadulás és vörös terror

2008. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volt szovjet utódállamok diplomáciai testületei és a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének tagjai az idén is megkoszorúzták a budapesti Szabadság téren a második világháború után a lerombolt ereklyés országzászló és a magyarság összetartozását szimbolizáló trianoni szoborcsoport helyén felállított szovjet emlékművet, felszabadításként értékelve, hogy Budapestre 63 évvel ezelőtt bevonultak a szovjet csapatok.
A „felszabadítókra” azonban a budapestiek jelentős része megszállóként emlékezik, és mint a HVG című hetilap napokban közölt összeállításából kiderült, akár a 200 ezret is elérheti a 63 évvel ezelőtti háborús eseményeket követő nemi erőszakok száma. Ungváry Krisztián történész Budapest ostroma című könyvében egyetért a feltételezéssel, hogy a főváros lakosságának legalább 10 százaléka esett nemi erőszak áldozatává a háború után, a sértettek között a nők mellett jelentős számban férfiak is voltak. A magát liberálisnak valló Pető Andrea Átvonuló hadsereg, maradandó trauma címmel tanulmányt közölt a korszakról a Történelmi Szemlében, amelyben a fenti számokat túlzónak nevezte. Ausztriai adatokra hivatkozva arra utalt, hogy a Vörös Hadsereg egyenruhásai a 14–60 év közötti nők „mindössze” 5-6 százalékát erőszakolhatták meg. Budapest ostroma, a II. világháború egyik legvéresebb hadművelete a megszálló német csapatok és a nyilasok vereségével 1945. február 13-án ért véget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.