Daróczi Dávid kormányszóvivő tegnap bejelentette: a miniszterelnök jövedelme tavaly összesen nettó 96,41 millió forint volt, amiben benne van a miniszterelnöki fizetés, a parlamenti képviselői díjazás és cégeinek osztaléka is, és mindezek után összesen 35,6 millió forintnyi adót fizetett be. A távirati iroda számításai szerint Gyurcsány nettó osztalékjövedelme 2007-ben 82,5 millió forint volt. Ez az összeg gyurcsányi szemmel nézve átlagosnak tekinthető, hiszen a 2007-et megelőző négy esztendőben (2003 és 2006 között) összesen 328,6 millió (tehát évente átlagosan körülbelül 82 millió) forintnyi osztalékjövedelmet vett ki cégbirodalma zászlóshajójából, az Altus Zrt.-ből.
Gyurcsánynak a tulajdonosi jogok gyakorlásáról való lemondásával nem csak az a bökkenő, hogy azt nem tartotta be (hiszen az osztalékokat rendre fölveszi), hanem hogy nem teheti meg. Ugyanis – amint arról korábban beszámoltunk – egy cégbírósági végzés kimondta: a hatályos törvények értelmében a vezérigazgató nem gyakorolhatja a tulajdonosi jogokat egy egyszemélyes társaságban.
*
Az Altus vezérigazgatója, Jagiellowicz Györgyné mégis ezt tette Gyurcsány 2003. májusi sportminiszteri kinevezésétől egészen 2004 második feléig. Szijjártó Péter (Fidesz) akkor úgy nyilatkozott: megkérdőjelezhető, hogy a kormányfő százszázalékos tulajdonában lévő Altus az említett időszakban jogszerűen hozhatott-e alapítói döntéseket. További érdekesség, hogy a miniszterelnök által felvett osztalékjövedelemnek évről évre nyoma vész, hiszen a rákövetkező évek vagyonnyilatkozataiban szinte alig van nyoma az irdatlan összegeknek. Az éppen aktuális kormányszóvivők a pénz eltűnését mindössze annyival szokták magyarázni, hogy Gyurcsány Ferenc elköltötte.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban