Ipari kémeket fogtak

Négy embert vettek őrizetbe az Egyesült Államokban, állítólag ipari és katonai titkokat adtak át Kínának. A Boeing egyik kínai származású volt mérnökét azzal gyanúsítják, hogy az amerikai űrprogramról, egyebek között az űrsiklókról szolgáltatott ki adatokat. A terebélyesedő kínai kémtevékenység mind jobban aggasztja az amerikai hatóságokat.

Hírösszefoglaló
2008. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyanú szerint ipari és katonai titkokat adott át Kínának az a négy amerikai – három közülük kínai származású –, akit hétfőn vettek őrizetbe az Egyesült Államokban. A letartóztatottak között van a 72 éves Dongfan „Greg” Chung, a Boeing ma már nyugdíjas mérnöke. A férfi 2002-tól 2006-ig dolgozott az amerikai űrprogramban is jelentős szerepet vállaló Boeing cégnél, s ezalatt állítólag titkokat adott ki hazájának az űrrepülőgépekről, a C–17-es katonai szállítógépekről és a Delta IV rakétákról – titkos adatok sorát szolgáltatta ki a B–1 bombázókról is – írta a BBC.
Az FBI szerint a repülési iparban harminc éven át dolgozó mérnök 1979 óta látta el információkkal megbízóit. Egy Kínába küldött levelében azt is leírta, hogy minden vágya a szülőhazáját szolgálni.
Feltételezik, hogy kapcsolatban állt a szintén kínai születésű mérnökkel: Chi Makkal, akit már bűnösnek talált a bíróság egyes védelmi technológiák tavalyi, kínai „exportjáért”. Ha Chung bűnössége bebizonyosodik, akár százévi börtönre is számíthat. A Boeing mérnökén kívül fogdában vár további sorsára az 58 éves Tai Shen Kuo, a 33 éves Yu Xin Kang és az 51 éves Gregg William Bergersen.
Kuo, akinek tajvani és amerikai útlevele is van, a gyanú szerint kapcsolatot keresett a védelmi minisztériumhoz tartozó kormányügynökség alkalmazottjával, a modern fegyverrendszerek hatásait elemző William Bergersennel, hogy részleteket tudjon meg arról, milyen hadieszközöket adhat el az Egyesült Államok Tajvannak. A két kínait életfogytig tartó szabadságvesztésre, Bergersent pedig tízévi börtönre ítélhetik.
Az amerikai kémelhárítás szerint a kínai kémek aktivizálódása ma már komoly veszélyt jelent a nemzetbiztonságra. Az FBI nyilvántartásában már háromezer olyan társaság szerepel, amelyről feltételezik, hogy Kínának gyűjt ipari és katonai titkokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.