Keresztre feszítés elhalasztva

Az SZDSZ-frakció háromnapos értekezletén ma megjelenik a kormányfő is. Úgy tudni, Gyurcsány Ferenc a biztosítási törvényt – miniszteri vagy kormánybiztosként – felügyelő jelöltjét is megnevezi; ezt az SZDSZ pedig értesüléseink szerint nem fogadja majd el. Hiller István közben megfenyegette a felsőoktatási intézményeket: a kormány nem pótolja ki azt az összeget, amely a tandíj eltörlése miatt fog hiányozni az egyetemek és főiskolák kasszájából.

2008. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Február 11-i nagyüzem. A napirend előtti felszólalások után négy órán át vitáznak majd a pártok az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényjavaslatról, majd rögtön szavaznak is róla – a frakciók képviselői erről állapodtak meg a házbizottság tegnapi ülésén. A parlament idei első ülésnapján ezt követően a Fidesz törvénymegerősítő népszavazása kerül terítékre; az ülés csak ezek után, este 7–8 óra körül folytatódik a megszokott rend szerint.


Érvényes és eredményes népszavazás esetén a kormány teljesíti a törvényben rá rótt kötelezettségét, vagyis módosítja a vizitdíjról, a tandíjról, illetve a kórházi napidíjról szóló jogszabályokat – jelentette ki Kóka János, az SZDSZ elnöke Debrecenben. A tegnap kezdődött háromnapos tanácskozáson tüntetők egy kisebb csoportja kifütyülte az érkező SZDSZ-eseket; a tanácskozáson ma megjelenik Gyurcsány Ferenc is. Arra reagálva, hogy Gyurcsány azért érkezik a debreceni kihelyezett frakcióülésre, mert egyeztetni kíván az egészségügyi reformot levezénylő kormánybiztos személyéről, Kóka azt mondta: kell egy olyan szervezet, amely a reformot levezényli, ám a kormány- vagy miniszteri biztos személyéről még nincs egységes álláspont. A kiszivárgott hírek szerint Gyurcsány Ferenc konkrét személyi javaslatot tesz majd. Nem lesz könnyű dolga: az SZDSZ egyik meghatározó politikusa azt mondta lapunknak, hogy „rendben, legyen miniszteri biztos, de arról nem lehet szó, hogy MSZP-hez köthető személy legyen”. Ezen a téren tehát nagy vita várható, de – emelte ki forrásunk – „nyilván nem a népszavazás előtt fogjuk Gyurcsányt keresztre feszíteni”. Egy másik frakciótag azt mondta lapunknak, hogy „a miniszterelnöknek nincs valós alkupozíciója, jobban ránk van utalva, mint mi őrá”. A kisebbik koalíciós párt egyébként frissít népszavazási kampányán; Kóka bejelentette hogy mindennap új érvet mutatnak be a nemek mellett.
Mindeközben Horn Gábor (SZDSZ) nyilvános vitára hívta Tarlós Istvánt, a Fidesz népszavazási kampányának politikai vezetőjét. Tarlós elfogadta a kihívást, de arra szólította fel a szabad demokrata politikust, hogy „mindenekelőtt egyeztessék nagyobbik koalíciós partnerükkel álláspontjukat a népszavazás kérdéseiben, mert ennek hiányában nem világos, mivel érvel valójában a kormánykoalíció. Hiszen önök lényegében az MSZP-vel szemben kampányolnak.”
Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető szerint a választók márciusban nemcsak a konkrét három kérdésről szavaznak, hanem „véleményt fognak mondani az idestova hatéves szocialista–szabad demokrata kormányzásról is, amely ezt a helyzetet előidézte”. Úgy véli, „nem törvényszerű, de elképzelhető”, hogy egy érvényes és eredményes népszavazás nyomán kormányválság alakuljon ki. A politikus erről a távirati irodának adott interjújában beszélt. Hozzátette: a 2004-es EP-választások előtt adott interjújában is elképzelhetőnek tartotta ezt a helyzetet; a fejlemények ezt később igazolták is.
Mindeközben Hiller István oktatási miniszter folytatta a kormányzati fenyegetőzést. Azt mondta tegnap, hogy a költségvetés nem fogja odaadni az intézményeknek azt az összeget, amelyet a felsőoktatási tandíj kiesése jelent majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.