Megváltoztatta az elsőfokú bíróság Globex-ügyben hozott, 2006. decemberi ítéletét tegnap a Fővárosi Ítélőtábla, amely az elsőrendű vádlottra, Postáné Vellai Györgyire a korábbi két év és hat hónap helyett hét éves, míg a másodrendű Vajda Lászlóra egy év és nyolc hónap helyett hatéves börtönbüntetést szabott ki jogerősen. A bíró utasítására rögtön az ítélethirdetés után, de még annak megindoklása előtt megbilincselték az elítélteket, akik szemmel láthatóan meg voltak döbbenve az események ilyen fordulata láttán.
A szabadságvesztés „azonnali foganatosítását” a Fővárosi Ítélőtábla tanácselnöke, Nehrer Péter azzal indokolta: a vádlottak korábbi magatartása alapján fennáll a szökés és az elrejtőzés veszélye, hiszen 1999-ben csak nemzetközi körözés kiadása után tudták őket elfogni Németországban, ráadásul a most kiszabott börtönbüntetés is növelné a szökés-elrejtőzés veszélyét.
*
Mivel Postáné Vellai Györgyi, a Globex egykori vezérigazgatója és a cégcsoport egyik tulajdonosaként megismert Vajda László korábban már két és fél évig előzetes letartóztatásban volt, amely beszámít a büntetésbe, várhatóan négy-öt esztendőt kell majd börtönben tölteniük.
Bár a Fővárosi Ítélőtábla többnyire egyetértett az elsőfokú bíróság által megállapított tényállással, a bűncselekmények minősítését számos helyen megváltoztatta. A tanácselnök rámutatott: az elsőfokú büntetés „kirívóan” enyhe volt, mivel a két fővádlott esetében a sikkasztás, illetve a Postáné Vellai Györgyi által elkövetett hűtlen kezelés, csalás és magánokirat-hamisítás a halmazatra való tekintettel akár 12 év szabadságvesztéssel is büntethető lett volna. A bíró nem értett egyet azzal sem, hogy a bűncselekményeket gondatlanságból követték volna el, ugyanis álláspontja szerint a bizonyítékok egyértelműen szándékosságra utalnak.
Nehrer Péter bíró kiemelte: az első fokon kiszabott büntetés azért is volt rendkívül enyhe, mert a Globex-vezérek 59 kisbefektetőt és több önkormányzatot károsítottak meg, illetve közel két és fél milliárd forintos kárt okoztak, amelyből egyetlen fillért sem térítettek meg. Pedig Vajda Lászlónak volt egy nyolcmilliárd forintot érő cége Németországban, amelyet a közelmúltban számoltak fel, vagyis lett volna miből kifizetnie az okozott kárt – hangsúlyozta a tanács elnöke.
A Fővárosi Ítélőtábla szerint nem tekinthető enyhítő körülménynek az elítéltek büntetlen előélete, hiszen az amúgy is követelmény volt a gazdasági társaság vezetői tisztségének betöltéséhez. Emellett úgy ítélték meg, hogy az elsőfokú bíróság enyhítő körülményként túlzott jelentőséget tulajdonított az idő múlásának, hiszen az ehhez hasonló szövevényes ügyek kibogozása szükségszerűen sok ideig tart. Az ítélőtábla megállapította, hogy az elsőfokú bíróság helyesen mentette föl a vádlottakat a soproni önkormányzattal kapcsolatos vád alól. Viszont az 59 becsapott kisbefektető ügyében a Fővárosi Ítélőtábla kimondta: a védelem állításaival ellentétben a Globex vezetői nem használhatták volna fel tetszés szerint a kisrészvényesek által átadott pénzt vagy részvényt, hanem azt elkülönített számlán kellett volna tárolniuk. A perben hivatkozott 59 kisrészvényest fejenként több mint kétmillió forintnyi, összesen pedig 346 millió forintnyi kár érte. (Azonban nem csupán 59, hanem több száz kisbefektetőt károsítottak meg az elítéltek.) Postáné Vellai Györgyiék a Postabanknak is 600 millió forintos kárt okoztak azzal, hogy egy olyan Kútvölgyi úti ingatlanra vettek föl hitelt, amelyre egy másik banktól pár nappal korábban már kaptak jelzálogkölcsönt.
Az ügy ötödrendű vádlottját az ítélőtábla tegnap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte, bár azt a bíró megjegyezte, hogy indokolt lett volna az ítélet súlyosbítása, de mivel az ügyészség nem fellebbezett az elsőfokú ítélet ellen, ezért a súlyosítási tilalom erre nem adott lehetőséget. A hetedrendű vádlottat, egy könyvelőt 480 ezer forintos pénzbüntetésre ítélte a bíróság.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről