Megszűnés fenyegeti a szekszárdi állatmenhelyet, és elpusztítás az ott gondozott 175 kutyát – ez a szóbeszéd kering napok óta az interneten – állítólag azért, mert a telep területén ipari park épül. A hír hallatán sokan felhördültek, de mint kiderült, valójában nincs veszélyben a telep, csak költöznie kell.
– Szó sincs arról, hogy megszűnés fenyegetné a menhelyet – tájékoztatta lapunkat Horváth István, Szekszárd polgármestere. Elmondta: évekkel ezelőtt a telep ideiglenes helyet kapott az ipari park területén, ahol egy évtizeden át egyetlen karót sem ütöttek le. Most azonban sikerült befektetőket találniuk, sőt már bővíteni is kell, ami új munkahelyeket és adóbevételt jelent a városnak. Szükség van tehát az állattelep által elfoglalt területre.
A polgármester beszámolója szerint a hivatal munkatársa három héttel ezelőtt kérte a civileket, hogy március elejéig Szekszárd közigazgatási határán belül keressenek közösen egy megfelelő földdarabot, ahová az állatokat költöztethetik. Horváth István hozzáfűzte: a menhely sorsát hosszú távon szeretnék megoldani. Céljuk, hogy az új helyen legalább ilyen vagy a mostaninál jobb infrastruktúrát alakítsanak ki. Az átköltöztetést júniusig szeretnék megoldani.
Fiáth Szilvia lapunknak elmondta: a jelenlegi helyre 2000-ben az önkormányzat és az ÁNTSZ költöztette őket a szomszédos sintértelepről, ahol addig működtek. Korszerűsítették a víz és villany nélküli épületet, kialakították az előírásoknak megfelelő csempézett kiszolgálóhelyiségeket, mosdókat, öltözőket, és minden szükséges engedélyt megszereztek a hatóságoktól. Adományokból és az adók egy százalékából mostanáig körülbelül tízmillió forintot költöttek felújításra, kennelek építésére. A közhasznú alapítvány tíz évvel ezelőtt vette át a várostól a kóbor állatokkal kapcsolatos önkormányzati feladatok ellátását.
Mint ismert, Fiáth Szilvia, a Tolna Megyei Állat- és Természetvédő Alapítvány elnöke indította el évekkel ezelőtt azt az aláírás-gyűjtési kampányt, amelyet országszerte négyszázezren támogattak, és amelynek eredményeként 2004 óta az állatkínzás bűncselekménynek számít. Egy évvel később, 2005-ben szintén ő volt az, aki megszervezte a Petárdastop elnevezésű akciót, amelyben százhúsz civil szervezet fogott össze. Néhány hónappal később kormányrendeletben tiltották meg a petárdák használatát.
Hozzád nyúlt a Péter? Fizikailag bántott - leleplező hangfelvétel Magyar Péterről