Rétvári Bence a szavazatok 66,5 százalékát szerezte meg budapesti 15. számú választókerületben, Újbudán tartott időközi parlamenti képviselőválasztáson, ami azonban érvénytelen lett az alacsony részvétel miatt. A Fidesz–KDNP közös jelöltje a még nem hivatalos végeredmény szerint a választók 8221 szavazatát nyerte el, míg ellenfele, Lakos Imre (SZDSZ–MSZP) mindössze 2489 voksot, 20,6 százalékot. Az MDF és a MIÉP jelöltjeinek eredményeiről nem kaptunk végleges adatot.
Nem hivatalos adatok szerint a jogosultak valamivel több mint 37 százaléka adta le voksát. A szavazás érvényességéhez a 32 ezer választópolgár felének kellett volna az urnákhoz járulnia. Az időközi választás második fordulóját február 10-én tartják.
– Ha az elmúlt tíz év időközi választásait nézzük, akkor elmondhatjuk, hogy kimagaslóan jó eredmény született – fogalmazott Rétvári Bence a voksolás után. – Ebből is látszik, hogy huzamosabb ideig nem lehet az emberek akarata ellen cselekedni – tette hozzá.
*
Lakos Imre ugyanakkor a voksolók távolmaradásáért a Fidesz–KDNP közös jelöltjének kampányát tette felelőssé, és értetlenül állt az alacsony részvétel előtt. A távirati irodának nyilatkozó liberális politikus azt is megjegyezte: Úgy tűnik, az emberek egy része nem érezte a vasárnapi választás jelentőségét.
Az alacsony részvétel azért is érdekes, mert ez a voksolás ígérkezett az utolsó nagyobb párviadalnak a március eleji népszavazás előtt. Ismeretes, hogy az időközi parlamenti választást azért kellett megtartani, mert tavaly októberben elhunyt a kereszténydemokrata Deák András.
Bár a XI. kerület északi részén eddig még mindig jobboldali jelölt győzedelmeskedett a rendszerváltás óta, ugyanakkor a legutóbbi két országgyűlési választás során az MSZP is viszonylag jó eredményt könyvelhetett el, hiszen Szabó Vilmos, a szocialisták helyi elnöke mind a kétszer 48 százalékot ért el. Szembetűnő, hogy most a nagyobbik kormánypárt mégsem állított saját jelöltet, ugyanakkor a szabad demokrata jelölt pajzsra emelésével mind a két koalíciós erő jó kommunikációs menekülőutat választott. Az MSZP-nek igazából nem kell saját jelöltjére nézvést konkrét eredményt elkönyvelnie, a közvélemény-kutatások szerint egy-két százalékon álló SZDSZ-nek pedig szinte bármilyen eredmény jónak tűnhet, hiszen azért az szinte borítékolható volt, hogy az MDF és a MIÉP jelöltjét megelőzi a koalíciós jelölt. Láthatóan a „megúszásra” játszottak a kormánypártok. Ezt támasztotta alá a helyszínen tartózkodó munkatársunk következő élménye: az MSZP–SZDSZ jelöltjének, Lakos Imrének egyetlen plakátját sem láthattuk az utcákon, Rétvári Bencének, a Fidesz–KDNP és Csapody Miklósnak, az MDF jelöltjének a kampányanyagaitól viszont hemzsegtek a közterületek.
– Egy időközi országgyűlési választásnak mindenképpen komoly tétje van – hallhattuk az urnazárás körüli pillanatokban Téglásy Kristóftól, Rétvári Bence kampányfőnökétől. – Egy képviselő nem változtatja meg a parlamenti arányokat, de a 33 ezer választásra jogosultat ez az egy személy képviseli a törvényhozásban. Jelöltünk programját aszerint állítottuk össze, hogy mi valósítható meg ténylegesen – szemben koalíciós riválisunkkal, aki alig három perc alatt szóban felépített három hidat, és meghoszszabbította a még nem is létező négyes metrót Budaörsig – mondta.
– A pártok és a választópolgárok sem vették komolyan a XI. kerületi időközi országgyűlési képviselő-választást, egyebek mellett ez magyarázhatja az alacsony részvételt – mondta Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője az MTI-nek. Kiszelly Zoltán szerint négy fő oka van annak, hogy kevesen mentek el szavazni: a parlamenti mandátumarány, a jelöltek személye, a közvélemény-kutatások hatása és a lanyha kampány.
Oroszország segítséget kér a békefolyamat folytatásához
