Újra kordon mögé kerül a Parlament

Ismét kordonnal zárja le hétfőtől a Kossuth teret a rendőrség – tudta meg lapunk. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg csupán az épületet és közvetlen környezetét védő rácsokat mintegy 50-100 méterrel kijjebb tolják, és így megközelíthetetlenné teszik a Kossuth-, a Rákóczi- és a Károlyi-szobor körüli zöld területet, valamint az Országház IX-es kapuja előtti nagy parkolót, egészen a villamossínekig.

2008. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézkedés információink szerint szoros összefüggésben áll azzal, hogy az Országgyűlés hétfőn vitázik és szavaz az egészségbiztosítási törvényről. Mivel a kormány által beterjesztett több-biztosítós modellt a felmérések szerint a társadalom többsége elutasítja, ezért a rendőrség a végszavazás idején és utána utcai tüntetésekre számít.
Dobozi József dandártábornok, az ORFK Köztársasági Őrezredének parancsnoka a napokban kiegészítette az Országház védelmére kidolgozott „személy- és létesítménybiztosítási intézkedést”. Eszerint az említett területet február 11-én 0 órától „a szükséges ideig”, de legkésőbb március 31. éjfélig lezárva tartják.
*
Vagyis elképzelhető, hogy a Fidesz által kezdeményezett március 9-i népszavazás, illetve a március 15-i nemzeti ünnep idején is kordonokkal lesz lezárva hazánk egyik legfontosabb közterülete.
Dobozi József az intézkedést többek között a 2007. szeptember 17-i történésekkel indokolta, amikor is a Parlamentből távozó országgyűlési képviselőket (pontosabban egyes balliberális politikusokat – a szerk.) a Kossuth téri tüntetők egy része inzultálta. A Köztársasági Őrezred parancsnoka szerint a közelgő népszavazás miatt nőtt a Kossuth térre és környékére bejelentett tüntetések száma, és azok szervezői célul tűzték ki, hogy „erkölcsi és politikai nyomást gyakoroljanak az országgyűlési képviselőkre”. A dandártábornok úgy fogalmazott: „Az ilyen és ehhez hasonló cselekmények bekövetkezésének megelőzése, megakadályozása, valamint az ezen intézkedések hiányában objektíven szükségessé váló rendőri intézkedések és kényszerítő eszközök tömeges alkalmazásának lehetőség szerinti elkerülése érdekében” döntött a lezárás mellett. Hozzátette: a döntés indokoltságát hetente felülvizsgálja.
Tovább színesíti a helyzetet, hogy eközben az egyik Kossuth téri tüntető csoport demonstrációt jelentett be hétfőre a Kossuth térre, amelynek megtartását azonban a BRFK megtiltotta. A döntést Tafferner Éva, a BRFK szóvivője azzal indokolta: a rendezvény súlyosan veszélyeztetné a népképviseleti szerv működését, és a gyülekezési törvény értelmében ilyenkor a rendőrség nem tehet mást, mint megtiltja a tüntetést.
Ismert, a 2006. október 23-i véres eseményekhez nagyban hozzájárult, hogy Gergényi Péter akkori budapesti főkapitány műveleti területté nyilvánította és kordonokkal záratta le a Kossuth teret, majd az oda érkező megemlékezőket a rendőrség brutálisan oszlatni kezdte. Gergényi Péter intézkedése a mostanihoz hasonlóan a „szükséges ideig” szólt. A lezárt állapot tavaly februárig tartott, amikor a Fidesz parlamenti képviselői elbontották a rácsokat.
Amint arról a napokban beszámoltunk, a BRFK tízmillió forintért új kordonokat vásárol, amelyeket a győztes pályázónak március 10-ig kell leszállítania. Vagyis hétfőn még nem ezekkel a rácsokkal találkozhatnak a tiltakozók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.