Szörnyű gyötrelmek között, sokszor sérülten és betegen érkeznek a külföldi vágóhidakra a gyakran több ezer kilométert utaztatott állatok. A világszerte meghirdetett Handle with care mozgalomhoz csatlakoztak az európai állatvédők is, akik azt követelik: a tagországok szigorúan tartassák be az Európai Unió állat-egészségügyi stratégiáját, és haladéktalanul korlátozzák az élőállat-szállítmányok számát, illetve a szállítás idejét. Az Animals’ Angels németországi szervezet nemrégiben megdöbbentő, rejtett kamerával készített felvételeket adott közre a Spanyolországból dél-olaszországi vágóhidakra szánt lovak útjáról. Adataik szerint az unióban évente körülbelül nyolcvanezer lovat utaztatnak megállás nélkül akár 46–48 órán át, több mint kétezer kilométeren, összezsúfolva, gyakran 40 Celsius-fok fölötti hőségben víz, élelem és pihenő nélkül. A levegőtlen, rázkódó kamionokban sok közülük összerogy a kimerültségtől és a stressztől, társaik pedig akaratlanul is halálra tapossák őket. Történik mindez a XXI. században, amikor az Európai Unióban érvényes jogszabályok szerint a lovakat csak külön bokszokban szabad szállítani, 24 órás utazás után kötelező megállni és egy egész napig pihentetni, ha pedig sérültek vagy betegek, kezelni kell őket – állítják az állatvédők.
– A magyarországi Fauna Egyesület az Európai Koalíció a Gazdasági Állatokért nevű szervezet magyarországi képviselőjeként vesz részt a nemzetközi mozgalomban – tájékoztatta lapunkat Pencz Levente, a szervezet munkatársa. Elmondása szerint fő tevékenységük a hazai élőexport csökkentése. Azt szeretnék elérni, hogy a vágásra szánt állatokat a tartási helytől a legfeljebb ötven kilométeres távolságra lévő vágóhidakra vihessék, és a menetidő ne haladhassa meg a nyolc órát. A mozgalom többi tagjához hasonlóan azt követelik, hogy a nemzetközi kereskedelemben ne az élő állatokat, hanem a húst, illetve az állati termékeket szállítsák országhatárokon át.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO szerint a szállítási körülmények nemcsak az EU állat-egészségügyi stratégiájával ellentétesek és méltatlanok, hanem az emberek egészségére is veszélyesek, hiszen a higiénia hiánya nagymértékben rontja a hús minőségét. Adataik szerint egy hosszabb út végén a kamionokban összezsúfolt lovak 89 százaléka fertőződhet meg szalmonellával.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját