Vetítés előtt az iszlámellenes holland film

A liberalizmus és tolerancia fellegvárának tekintett Hollandiában újabb művészeti alkotásban kap főszerepet az iszlámellenesség. Ezúttal annak a Geert Wilders szélsőjobboldali politikusnak a filmjét vetíti nemsokára a holland televízió, aki a Koránt Adolf Hitler Mein Kampfjához hasonlította. Hága arra számít, hogy a mű bemutatása után óriási tiltakozási hullám veszi kezdetét világszerte.

2008. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha engedélyezik a film vetítését, Irán felülvizsgálja kapcsolatait Hollandiával, figyelmeztette Hágát az iráni parlament nemzetvédelmi és külügyi bizottságának elnöke. Aleddin Boruzserdi szerint az iszlám megsértésének komoly következményei lehetnek, s világszerte óriási tiltakozási hullámot fog kiváltani az az alkotás, amelyet a szélsőjobboldali populista politikus, Geert Wilders megrendelésére és részvételével készítettek. Wilders, a holland Szabadság Párt vezetője bízik abban, hogy filmjét még ezen a héten bemutatják a televízióban. Amennyiben ez nem történik meg, minden bizonnyal felkerül az internetre. Elmondása szerint a mindössze tízperces alkotás rávilágít arra, hogy a Korán ijesztő könyv, egyben gerjeszti „az intoleranciát, a gyilkosságot és a terrort”. Wilders korábban igyekezett betiltatni az iszlám szent könyvet országában, egyebek között Adolf Hitler Mein Kampfjához hasonlítva azt. „Akik megnézik a filmet, látni fogják, hogy a Korán nagyon is köztünk él, lerombolja a nyugati alapértékeket, mint a tiszteletet és a toleranciát” – mondta nemrég egy interjúban.
A holland kormány már fel is készült a film bemutatásának következményeire. Jan Peter Balkenende miniszterelnök elmondta, a film tartalmáról egyelőre nem alkothat ítéletet, mert még nem vetítették, de tartani lehet attól, hogy a bemutató mind Hollandiában, mind külföldön heves reakciókat vált ki. Balkenende kifejtette, Hollandia továbbra is fellép a szélsőségesség ellen, mindenki jogainak tiszteletben tartása és a véleménynyilvánítás szabadsága mellett.
Noha a hollandok büszkén hirdetik, hogy náluk megvalósult a tolerancia kultúrája, az elmúlt években kialakult egy társadalmi feszültség az újonnan, elsősorban Törökországból, Marokkóból és Szomáliából jött bevándorlók miatt, akiknek a bűnözés elterjedését és a növekvő munkanélküliséget róják fel. Nem véletlen, hogy a Törökország uniós csatlakozásától félő hollandok 2005-ben népszavazáson elutasították az Európai Unió megreformálására létrehozott európai alkotmányos szerződést.
Ám Geert Wilders filmje nem az első holland alkotás, amely az iszlámról negatív képet alkot. 2004-ben Theo van Gogh rövidfilmje, az Alávetettség váltott ki óriási felháborodást. A tízperces mű négy olyan muzulmán nőről szól, akiket folyamatos megaláztatások érnek, a filmben szereplő férfiak megverik, megerőszakolják és házasságkötésre kényszerítik őket. A film Ayaan Hirsi Ali szomáliai származású, volt holland parlamenti képviselőnő írásán alapult, aki a mozlim nők ellen elkövetett rejtett erőszakra szerette volna felhívni az nézők figyelmét. Az Alávetettség bemutatása után a mozlim vallású Mohammed Bouyeri először lelőtte, majd megkéselte a biciklivel munkába tartó Van Go-
ghot, aki belehalt sérüléseibe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.