Ha engedélyezik a film vetítését, Irán felülvizsgálja kapcsolatait Hollandiával, figyelmeztette Hágát az iráni parlament nemzetvédelmi és külügyi bizottságának elnöke. Aleddin Boruzserdi szerint az iszlám megsértésének komoly következményei lehetnek, s világszerte óriási tiltakozási hullámot fog kiváltani az az alkotás, amelyet a szélsőjobboldali populista politikus, Geert Wilders megrendelésére és részvételével készítettek. Wilders, a holland Szabadság Párt vezetője bízik abban, hogy filmjét még ezen a héten bemutatják a televízióban. Amennyiben ez nem történik meg, minden bizonnyal felkerül az internetre. Elmondása szerint a mindössze tízperces alkotás rávilágít arra, hogy a Korán ijesztő könyv, egyben gerjeszti „az intoleranciát, a gyilkosságot és a terrort”. Wilders korábban igyekezett betiltatni az iszlám szent könyvet országában, egyebek között Adolf Hitler Mein Kampfjához hasonlítva azt. „Akik megnézik a filmet, látni fogják, hogy a Korán nagyon is köztünk él, lerombolja a nyugati alapértékeket, mint a tiszteletet és a toleranciát” – mondta nemrég egy interjúban.
A holland kormány már fel is készült a film bemutatásának következményeire. Jan Peter Balkenende miniszterelnök elmondta, a film tartalmáról egyelőre nem alkothat ítéletet, mert még nem vetítették, de tartani lehet attól, hogy a bemutató mind Hollandiában, mind külföldön heves reakciókat vált ki. Balkenende kifejtette, Hollandia továbbra is fellép a szélsőségesség ellen, mindenki jogainak tiszteletben tartása és a véleménynyilvánítás szabadsága mellett.
Noha a hollandok büszkén hirdetik, hogy náluk megvalósult a tolerancia kultúrája, az elmúlt években kialakult egy társadalmi feszültség az újonnan, elsősorban Törökországból, Marokkóból és Szomáliából jött bevándorlók miatt, akiknek a bűnözés elterjedését és a növekvő munkanélküliséget róják fel. Nem véletlen, hogy a Törökország uniós csatlakozásától félő hollandok 2005-ben népszavazáson elutasították az Európai Unió megreformálására létrehozott európai alkotmányos szerződést.
Ám Geert Wilders filmje nem az első holland alkotás, amely az iszlámról negatív képet alkot. 2004-ben Theo van Gogh rövidfilmje, az Alávetettség váltott ki óriási felháborodást. A tízperces mű négy olyan muzulmán nőről szól, akiket folyamatos megaláztatások érnek, a filmben szereplő férfiak megverik, megerőszakolják és házasságkötésre kényszerítik őket. A film Ayaan Hirsi Ali szomáliai származású, volt holland parlamenti képviselőnő írásán alapult, aki a mozlim nők ellen elkövetett rejtett erőszakra szerette volna felhívni az nézők figyelmét. Az Alávetettség bemutatása után a mozlim vallású Mohammed Bouyeri először lelőtte, majd megkéselte a biciklivel munkába tartó Van Go-
ghot, aki belehalt sérüléseibe.

A klímák után a hűtőket is betiltaná az EU