A globalizáció áldozatai

2008. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Világbank volt alelnöke, Joseph Stiglitz sorra járja a latin-amerikai térség országait, hogy lebeszélje a döntéshozókat a szabad kereskedelmi szerződések megkötéséről. Az amerikai kormányzat úgy tervezte, hogy a szerződések láncolata behálózza majd Amerikát – Alaszkától egészen a Tűzföldig. De a 2001-ben közgazdasági Nobel-díjjal jutalmazott Stiglitz tavaly októberben kereken kijelentette egy sevillai sajtótájékoztatón, hogy véget ért az amerikai álom: a globalizáció Bill Gatesnek kedvezett, a többségnek viszont nem.
A globalizáció hívei a világfejlődés motorjának tekintik a szabad kereskedelmet, de ma már egyre több szó esik e gazdasági modell áldozatairól is. Mexikóban január elsején szűntek meg az utolsó vámok az 1994. január elsején – Kanada, az Egyesült Államok és Mexikó között – életbe lépő, úgynevezett Észak-amerikai szabad kereskedelmi egyezmény (TLCAN) mezőgazdasági fejezetének előírásai miatt. A közép-amerikai államban korántsem hozott javulást a szerződés eddigi tizennégy éves működése. Nem emelkedtek a bérek, nőtt a munkanélküliség, ráadásul megugrott az elvándorlók száma is. A TLCAN értelmében az Egyesült Államok öt százalékkal csökkenti kukoricatermesztését, és helyette a szója, illetve a búza termesztését részesíti előnyben. De a közeli hónapokban nagyon sok múlik az élelmiszernövények – kukorica, bab, cukornád – világpiaci árain. Csak fokozza a mexikói gazdák valós félelmeit, hogy a kanadai és amerikai termelők jóval nagyobb állami támogatást kapnak, mint ők, ezért verseny- és hitelképtelenek lesznek velük szemben. Mivel a kormány nem reagált a gazdák kérésére, hogy tárgyalják újra a szerződés mezőgazdasági fejezetét, január 31-én a mexikói gazdák több mint százezres tüntetést tartottak Mexikóvárosban. Politikusok és szakértők figyelmeztettek a várható következményekre: a szociális feszültség csak nőni fog.
Két hónapja Peru inkább liberális, mint szociáldemokrata kormánya örömmámorban úszott, hogy Washingtonban is aláírták végre a szabad kereskedelmi szerződést, ám Stiglitz itt is figyelmeztetett: Peru mezőgazdaságának szerkezete hasonló Mexikóéhoz, ezért ugyanazok a veszélyek leselkednek a dél-amerikai országra is. Egy perui szakértő, Eduardo Zegarra is megkongatta a vészharangokat, mert a perui fél a tárgyalások során kerülte a vitát a mexikói tanulságokról, ezért attól tart, hogy a perui kistermelők is a szerződés áldozatául esnek. A latin-amerikai országok közül Chile járt a legkevésbé rosszul, annak dacára, hogy a tizenkét évig tartó tárgyalások során itt sem törődtek Mexikó hibáival. Nem változott meg a chilei kivitel szerkezete, továbbra is elsősorban rezet és más ásványkincseket – aranyat, molibdént és ezüstöt – exportál. A szerződés sok külföldi befektetést ígért, ehhez képest fordított a helyzet, mert ma már inkább Chile fektet be külföldön.
Stiglitz egyébként sokszor megfordul Mexikóban, ahol egy 2006-os előadásában figyelmeztetett: azért nem tanácsos megterhelni az élelmiszer- és gyógyszerárakat, mert ez végső soron a dolgozókat sújtja, és csak növeli az egyenlőtlenséget. Azt is fontosnak tartotta a globalizációs modell kíméletlen bírálója, hogy demokratizálják az adósságpiacot is. Végezetül elmondta, egy szabad kereskedelmi szerződésről tárgyaló fél arról panaszkodott neki, hogy egyszerűen nincs választása: vagy elfogadja az Egyesült Államok által diktált feltételeket, vagy nincs szerződés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.