Gyógyító kapcsolatok

2008. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakran elég, ha a bajban valaki megfogja a kezünket, és máris jobban érezzük magunkat. Mert nem jó egyedül, amikor félünk valamitől. Ugyanerre vágyik a skizofréniás, rettegő beteg is, hogy tudja: rossz időszakában békén hagyják, de az ajtó mögött van valaki, aki segít, ha kell – mesélte lapunknak Feldmár András Kanadában élő magyar pszichológus, pszichoterapeuta.
Gyerekkorában, a háború idején, idegenek karján ült, és azt figyelte, mit árul el a szemük, az arcuk. Ha a robbanások, az égő házak között félelmet látott rajtuk, ő is nagyon megijedt. Ha viszont a felnőtt nyugodtan viselkedett, ő maga sem félt.
Tizenhat évesen, 1956-ban egyetlen bőrönddel a kezében hagyta el Magyarországot, saját bevallása szerint az anyja elől menekült. Matematikusnak készült, de amikor rájött, hogy nem ez az ő útja, abbahagyta a tanulmányait, és pszichológus lett. Évtizedekkel ezelőtt, 1974-ben Londonban ismerte meg későbbi mesterét és barátját, a pszichiáter R. D. Laingot.
Az egyetemen, a pszichiátriai tréningen jöttem rá – folytatta –, hogy sok orvos, ha elmebeteggel találkozik, úgy tesz, mintha pontosan tisztában lenne azzal, mit is kell tennie, és gyógyszert ad, megkötözi, bezárja, magára hagyja a hozzá fordulót.
Ekkor kezdtem el gondolkodni azon, hogy vajon mi történne egy skizofrénnel, ha nem tömnék tele gyógyszerekkel? Ha csak hagynák békében élni valahol? Vajon rosszabbul lenne-e, vagy talán meg is gyógyulna? Mert, ha szeretek egy állatot, egy növényt, és az rosszul érzi magát, először is megfelelőbb környezetet keresek a számára. Ha halat találok a magas fűben, nem az injekciós tűhöz nyúlok, és nem viszem pszichoterápiára. A pszichiátert ugyanis nem érdekli a beteg környezete.
Valahogy így jöttek létre a védett házak Európában több helyütt, és a közeljövőben Budapesten is. Olyanok kapnak ott menedéket, nyugalmas környezetet és támogatást a számukra jó élethez, akik különben az utcán vagy valamelyik gyógyintézetben végeznék. Ha ugyanis valaki összezavarodik, és életének éppen olyan szakaszát éli át, amikor nem találja magát, kétségbeesik, és a viselkedésével másokat is megrémít. Az emberek ilyenkor nem tudják, mihez kezdjenek vele. És hogy ne kelljen félniük tőle, inkább bezárják, pedig ilyenkor lenne leginkább szüksége a gyöngédségre.
A védett házakban olyanok segítenek, akik nem ijednek meg a saját lelküktől, érzelmeiktől, akik nem félnek a félelemtől. Mert ha nem tudunk önmagunkkal élni, akkor hogyan is tudnánk azokkal, akik elzárkóztak a saját világukba? Ahonnan kikukucskálnak néha, és ha boldogtalan, öszszezavarodott embereket látnak odakint, azt mondják: minek jöjjek vissza egy szorongó világba? A segítő stáb nem lehet boldogtalan, hogy a skizofrén azt lássa: érdemes visszatérnie – folytatta a pszichoterapeuta.
Ezekben a házakban sok ilyen történetet gyűjtött össze, amelyek arról szólnak, hogy mindenféle orvosság és terápia nélkül, egy idő után a betegek végül miként leltek önmagukra.
Volt egy fiú, aki éveken át föl sem kelt az ágyából. Társai vigyáztak rá, etették, ők tették tisztába. Három év után a fiú váratlanul felült. Később elmesélte: a földszinten kenyeret sütöttek, ő pedig megérezte az illatát, és úgy gondolta, csak jó emberek lehetnek azok, akik ilyen csodára képesek. A konyhába botorkált, kinyitotta a hűtőt, tizenkét tojásból rántottát sütött magának, majd kiment a ház elé. Újabb három hónapnak kellett eltelnie ahhoz, míg annyira összeszedte magát, hogy elmesélje, miként élte meg azt a nehéz időszakot. Azt mondogatta: meg kellett találnia valamit önmagában, szüksége volt erre a három évre. Megérte, mert arra volt szüksége, hogy elmélyedhessen, és ebben senki ne zavarja meg.
Persze a többieknek sem volt könnyű végignézni társuk tusáját, testi leépülését és végigkísérni őt a rettegés különböző fokozatain. De, ez a fiú valószínűleg sohasem gyógyulhatott volna meg, ha nem a házba, hanem valamelyik kórházba kerül.
Hasonló közösségek évtizedek óta működnek Hollandiában, Angliában, Skóciában. Az Egyesült Államokban már csak egy-kettő van belőlük, a többi pénzhiány miatt megszűnt. Az egyik barátja szerint ennek igen egyszerű a magyarázata: senki nem irigyli azt, akit kórházba dugnak, gyógyszerrel tömnek, amitől aztán elhízik és eltorzul a teste. Azt azonban, hogy a másik szép házban él, felelősség nélkül, ráadásul nem kell dolgoznia – az úgymond normális emberek – már nem bírják elviselni.
Londonban hét ilyen ház is van, hat-hét lakóval, és mindegyiknek más az atmoszférája, hiszen azok alakítják, akik ott élnek. Centralizálni nem lehet őket, hiszen akkor éppen a lényegük – a kis közösség, a kapcsolatok mélysége – veszne el.
A betegek egymást segítik, ha valamelyikük éppen nem tud vigyázni magára, vigyáznak rá a többiek. Tudják, min megy keresztül a másik, és azt is, hogy nekik is lesznek nehéz hónapjaik, éveik. Mert az emberek képesek egymáson segíteni, ha nem degradálják és nem címkézik őket.
Feldmár András negyven éve terapeuta, mind mondja, nemcsak a mások, hanem a saját lelkének a terapeutája is. Ha a gyermekem, vagy én ilyen bajban lennék – folytatta –, azt szeretném, hogy ilyen védett helyen élhessek. A feleségemmel egyezséget is kötöttem: bármilyen őrülten is viselkednék, soha ne engedjen kórházba zárni.
A betegséget néha nagyon nehéz felismerni – folytatta a pszichológus. R. D. Laing barátja mesélt egy nőről, aki a rendelőjében arra panaszkodott, hogy beszél hozzá a fal, a székek. Más orvos valószínűleg azonnal gyógyszert adott volna neki, de ő, miközben hallgatta, rájött, hogy ez a lány rettenetesen fél. Egy órával később már azt is tudta, hogy mitől: rettegett hazamenni, mert az apja rendszeresen megerőszakolta. R. D. Laing akkor azt mondta neki: itt van ez a védett ház, költözz be, én pedig szólok a szüleidnek, hogy biztonságban vagy. Addig ne menj haza, amíg nem szereztél fekete övet dzsúdóból vagy karatéból.
A lány három év múlva hazament, akkor már tudta, mit kell tennie ahhoz, hogy ne féljen.
Nyilvánvalóan nem volt bolond; a helyzete volt rettenetes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.