Hugo Chávez több fronton háborúzik

Venezuelában a tavaly decemberi alkotmánymódosító népszavazáson elszenvedett vereség még csak Hugo Chávez elnök botlásának tűnt, de napjainkban már jóval nehezebb helyzetbe került a bolívári forradalom vezetője. Több közvélemény-kutató iroda nemrégiben közzétett felmérése szerint egyértelműen csökkent Chávez népszerűsége. A Hinterlace eredményeiből kiderült, 2006 decemberétől – vagyis harmadik megválasztásától – idén februárig 65-ről 45 pontra esett vissza Chávez elfogadottsága.

2008. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Chávez 2007 januárjában, elnöki beiktatása után másfél évre megkapta a 2005 vége óta ellenzék nélküli parlamenttől a rendkívüli intézkedésekre feljogosító jogkört, amely októberben, éppen a novemberi tartományi és helyhatósági választások előtt jár le. Cháveznek tehát alig néhány hónap alatt kell visszaszereznie – főleg korlátlan elnöki mandátumra való törekvése miatt – a benne csalódott és eddig feltétlen híveinek szavazatát, hogy ne szenvedjen el újabb vereséget az urnáknál.
Nehéz dolga lesz, mert az írott és elektronikus sajtó többsége nem az ő oldalán áll, ráadásul gyorsul az infláció, és az alapvető élelmiszerek – például tavaly ősz óta a tej – egyre súlyosabb hiánya rontja győzelmi esélyeit. A lapok a korrupcióról, a közbiztonság hiányáról is írnak, és már nemcsak a boltok előtti hosszú sorokról számolnak be, hanem gyakori kifosztásukról is. Chávez ilyenkor szabotázst emleget, mire a magánkereskedelmi, illetve -termelő szervezetek az államosításokra és az ármaximálásokra hivatkoznak, mondván, ha az elnök ennyire belenyúl a piaci folyamatokba, tartós marad az áruhiány. Chávez tehát nem véletlenül jelentette be még veresége után, hogy nem akarja megszüntetni a magántulajdont, és kiegyezésre törekszik a polgársággal. Cháveznek amiatt is fáj a feje, hogy már említett korlátlan újraválasztásra való törekvése nyomán kirobbant belső nézeteltérések okán januárban megalakult ugyan a Venezuelai Szocialista Egységpárt, a baloldali szervezeteket tömörítő szervezet, de korántsem övezte akkora nemzetközi figyelem, mint korábban. (Sokatmondó jel, hogy a korlátlan elnöki mandátum miatt kimaradt belőle három fontos baloldali párt, Chávez győzelmeinek korábbi kovácsai.) A tartományi választások tétjének nagysága és az esemény közelsége miatt nem csökken, hanem nő a feszültség Chávez hívei és ellenfelei között; ennek jele, hogy ismétlődő támadások érik az egyházat és az ellenzéki sajtót.
Szerdán a Chávezhez hű radikálisok elfoglalták a caracasi érsek palotáját és onnan üzentek az egyik nagy ellenzéki tévécsatornának, a Globovisiónnak. A palotafoglalás a 19 évvel ezelőtti úgynevezett Caracazo, vagyis az 1989. február 27-én kirobbant elkeseredett fővárosi felkelésre emlékeztetett. (Az akkor egy hétig tartó – és külföldi források szerint – több száz halottat követelő zavargások és fosztogatások azért törtek ki Caracasban és az ország több városában is, mert Carlos Andrés Pérez, Venezuela akkor beiktatott elnöke bejelentette a Nemzetközi Valutaalap újabb megszorító intézkedéseit.)
A feszültség nő, és már robbantásokra is sor került: a múlt héten a pápai nuncius épületénél a kereskedelmi kamarák szövetségének székhelyénél egy ember életét is vesztette a merényletben. Antonio Ledezma, az egyik kis jobbközép párt vezetője már azt is tudni véli, Chávez „önpuccsra” készül, hogy ne kelljen megtartani a választásokat.
Tavaly ősz óta igen érdekes folyamat indult meg Kuba, Venezuela és Brazília között: a Chávez példaképének számító, és legfontosabb posztjairól a minap lemondó agg kubai államfő, Fidel Castro és az új vezetés egy része határozottan közeledik Brazília felé. Castro egyik elemzésében még a decemberi népszavazás előtt figyelmeztette Chávezt: polgárháború törhet ki Venezuelában, ha győz az ellenzék az alkotmánymódosító népszavazáson. Venezuela jelenleg Kuba legfontosabb szövetségese, hiszen nyersolajjal és hitelekkel is ellátja a szigetet. Havannát nem véletlenül aggasztja a venezuelai helyzet, ezért fonódnak szorosabbra a latin-amerikai térségben mindinkább kiegyensúlyozó szerepet betöltő baloldali brazil elnök és a Castro fivérek kapcsolatai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.