Kossuthék nyomában

Bár minden külföldinek két dolog jut eszébe Magyarországról, az egyik Budapest, a másik a Hortobágy, mégsem mondhatni, hogy a magyar pusztán egymás sarkára lépnének a turisták. A sok ezer madárfajával, egyedülálló nóniusztenyészetével, szürke marhák és rackajuhok hadával büszkélkedő puszta sajnos kevésbé embercsalogató, mint a Budapest tőszomszédságában lévő Bugac.

2008. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt nekünk magunknak is eszünkbe kellett vésni, amikor nem létező bakancsunk helyett magas szárú cipőt húzva egy meglehetősen csapadékos téli napon nekivágtunk a pusztának Kovács Gábor titkár és Ferenczy Gábor túravezetésével a mindenre elszánt hajdú-bihari természetjárók lelkes tagjaival karöltve. A túra apropóját az adja, hogy a kormány 1849 telén történt Debrecenbe költözésére emlékezve járjuk be az egykori sáros országutat, újra felfedezve a valaha Háromföldnek nevezett Nagykunság, Hajdúság és Sárrét Püspökladány és Karcag közé eső szakaszát.
Elsőként Karcaggal, ezzel a turisták által szintén méltatlanul elkerült várossal ismerkedtünk. Megcsodáltuk szépséges főterét, impozáns városházáját, megálltunk egy pillanatra az 1813-ban alapított Nagykun Református Általános Iskolánál, a hasonló nevet viselő könyvtár előtt álló Csokonai- szobornál, ami csakúgy Izsó Miklós műve, mint debreceni párja; a Györffy István Múzeumban a pusztai emberek kenyérkereső foglalkozásainak páratlan gazdagságú gyűjteménye tárul elénk. Az ország egyetlen működő szélmalmában vendégeskedhetünk itt – feltéve, hogy az utolsó molnár leszármazottjával előtte egyeztettünk.
Az elszántabbaknak ezután jöhet a kemény dió: Kossuthék Debrecenbe költözésének a sóúton át vezető szakasza. Két műemléket érintünk: az egyik a XIX. század végén épült Ágota híd, a másik az egykor kilenclyukúnak épült, ám ma már csak héttel rendelkező Zádor híd. Ez valamikor a Zádor folyón ívelt át, s mivel a legenda szerint madártojással oltott mésszel készült, olyan erős volt, hogy az 1830-as nagy árvíz csak két pillérét sodorta el, a többi megmaradt.
1849 tele nagyon kemény volt, a megfagyott úton a források szerint kész életveszély volt haladni a kormányt, a kincstárat és a Szent Koronát szállító szekereknek. Szilágyi Sándor feljegyzései szerint Nádudvar és Püspökladány között felborult a koronát szállító szekér is, ketten – a kísérő hadnagy és egy közgránátos – megsérültek. A beteg Kossuth a családjával együtt csak Szoboszlón állt meg, a koronát hatvan nemzetőrre bízva, hátrahagyva csak négy nap múltán érkezett a Miklós kapun át Debrecenbe.
Mintegy négyórás, jó tempójú gyaloglást követően Püspökladányba érünk – itt a fülig sáros csapat bátrabbjai még megnézik az arborétumot –, s a hortobágyi erdei iskolában foglalt szállásunkon történt felfrissülést követően a Nagycsárdában költjük el bivalyragulevesből, szürkemarha-pörköltből és fánkból álló fenséges vacsoránkat.
Másnap a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht. igazgatójával, Gencsi Zoltánnal szürke marha borjakat, most született fekete bárányokat és kiscsikót látogatunk. Kirándulásunkról nem hiányoznak a pásztorok sem, Jóska juhász gyönyörű fekete rackabárányt hoz elénk, találkozunk csikósnyeregben feszítő legényekkel, ami után kijár néhány szaftos német menyecskés történet, amitől a szemérmesebb asszonynépek csak pirulnak. Búcsúzóul még benézünk a kht. biohúsboltjába, ahol megrakodunk jóféle bivalyszalámival, mennyei mangalicakolbásszal, azután indulás haza. Útközben azzal vigasztalódunk: még idén tavasszal megkeressük Aradi Csabát, a Hortobágyi Nemzeti Park legendás igazgatóját némi madárles megszervezése végett. Reméljük, sikerrel.

Szállás. A Fecskefészek erdei iskolában reggeli nélkül 3500 Ft/fő, tel.: 30/218-9545. A Hortobágy fogadóban reggelivel 4000 Ft, tel.: 52/369-137. A halastói vendégházban reggeli nélkül 6000 Ft/ fő, tel.: 52/589-144.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.