Nem lehetett bombát gyártani

Nem tudni, igaz-e az a hír, amit tavaly májusban a hatóságok röppentettek fel. Eszerint a blogjáról elhíresült Tomcat – azaz Polgár Tamás – társaival együtt Csepelen „bombagyárat” hozott létre. A házkutatás után erre a következtetésre jutott a rendőrség és a rendőrségi szakértő, ám az ügyiratokhoz most csatolt három független szakértői jelentés cáfolja ezt.

Szarka Ágota
2008. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem tudható, hogy Polgár Tamás ügyében szándékosan „gyártottak” megalapozatlan szakértői jelentést, vagy egyszerű szakmai tévedésről van szó – jelentette ki lapunknak Futó Barnabás, a terrorcselekmény előkészítésével vádolt Tomcat védője. Hozzátette: erre a kérdésre csak az eljárás lezárulta után kaphatunk választ.
Mint ismeretes, tavaly május elején arról adtak hírt a médiumok, hogy a szélsőjobboldalinak kikiáltott blogger, Tomcat és társai bombagyárat rendeztek be egy csepeli panellakásban. A rendőrség akkor azt nyilatkozta, hogy a nagy mennyiségű műtrágya, a cukor és a többi, a lakásban fellelt anyag egyértelműen arra utal, hogy robbanóanyagokat akartak előállítani. Ekkoriban volt az az antifasiszta tüntetés a Duna-parton, amin Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is részt vett. A hatóságok álláspontja szerint a blogger és társai a megemlékezést akarták megzavarni, ezért terrorcselekmény elkövetésének előkészítésével vádolták meg őket. Futó Barnabás ügyvéd elmondta: a rendőrség egy, a rendvédelmi szervek által kirendelt szakértő véleménye alapján indította meg a nyomozást. A most becsatolt három független szakértői jelentés azonban cáfolja ennek eredményét.
Vasas Lajos, a TÜV Rheinland nemzetközi iparirobbanóanyag-minősítő szervezet pirotechnikai szakértője, valamint Lengyel Gábor, a Magyar Pirotechnikai Társaság elnökségi tagja egyformán vélekedik: alaptalanul állítja a rendőrség, hogy robbanóanyagot állíthattak volna elő a csepeli lakásban. A megvádoltaknak erre lehetőségük sem volt. Lengyel Gábor kérdésünkre elmondta: hazai és nemzetközi jogszabályok világosan kimondják, mi számít robbanóanyagnak, és mi a pirotechnikai eszköz. A csepeli „bombagyárban” talált anyagok – például a kálium-nitrát – egyértelműen a pirotechnikai eszközök alapanyagai közé tartozhatnak. Az ott talált cukor és kálium-nitrát keverékből kizárólag füstöt lehet gerjeszteni, például füstgyertya formájában. A vegyi reakció lassúsága miatt még arra sem alkalmas az elegy, hogy füstbombát készítsenek belőle. Robbanóanyag előállítása pedig egyszerűen lehetetlen. A rendőrség egyik legfőbb bizonyítéka, a lefoglalt „gyújtószál” szintén pirotechnikai eszköz, bárki szabadon hozzáférhet. A rendőrségi szakértő ezzel szemben azt állította, hogy az ilyen anyagok beszerzéséhez különleges engedély kell.
Futó Barnabás, Tomcat védője elmondta: kezdeményezték a szembesítést azzal a tanúval, aki a rendőrség szerint terhelő vallomást tett Polgár Tamásra. Ám ezt nem engedélyezték, kérésükre még választ sem kaptak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.