Új Castro Kuba élén

2008. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Raúl Castro veszi át bátyjától Kuba államfői tisztségét. A Commandante en Jefe 76 éves öcscse bombabiztos favoritként várta a kubai államtanács tegnap esti voksolását, ugyanakkor azt is tudta, hogy 81 éves bátyja nem tette világossá, kit is jelölt maga helyett a 30 tagú tanács élére, ráadásul több lehetséges elnökjelölt is szóba került a legifjabb Castro mellett. Fidel Castro kedden ugyan bejelentette lemondását két fontos posztjáról – viszont megtartotta a kommunista párt főtitkári tisztségét –, de továbbra is bizonytalanságban tartotta mind a kubai lakosságot, mind a külföldi érdekelt feleket. A fivérek már jó előre, az 1976-ban elfogadott alkotmányban rögzítették a bármilyen váratlan esemény esetén követendő lépéseket, és a három legfontosabb tisztség helyettesére ruházták át a hatalom átvételét, azaz éppen Raúlra.
Raúl Castro bátyja 49 évig tartó országlásában – már visszahúzódó természetéből adódóan is, akárcsak gyermekkorukban – mindvégig a vezérszerepre született Fidel árnyékában maradt. Egyik életrajza megemlíti, hogy bátyjától eltérően ő valóban kommunista, a szovjet kommunizmust pártoló kubai Népi Szocialista Párt (PSP) tagja volt. Személye a gazdasági pragmatizmus követése miatt reményt adhat a kubaiaknak, hiszen a Szovjetunió és a volt szocialista tábor felbomlása után ő vezetett be gazdasági engedményeket, és óvatosan nyitott a külföld felé.
A karizma nélküli Raúlnak mindenképpen szüksége lesz a kubai szocializmus három erős pillérére: a hadseregre, a biztonsági szervekre és a pártapparátusra. Ezenkívül a két Castro már jó előre begyűjtötte olyan országok tapasztalatait, ahol egy bizonyos vezető vagy kormányzat évtizedekig meg tudta őrizni hatalmát, sőt át tudta örökíteni a kiszemelt utódokra is: Kína, Vietnam, Líbia, Észak-Korea vagy Szíria. Raúl Castro és a hadsereg több vezetője többször járt Kínában, és magas rangú kínai tisztek is többször viszonozták ezeket a látogatásokat. De biztosra vehető, hogy nem másolni fogják ezeket az államokat, hanem kubai viszonyokra alkalmazzák a célnak megfelelő módszereket. A BBC spanyol változatának elemzője szerint a fivéreknek most az a célja, hogy megakadályozzák a párton és a kormányon belüli harcot, és ezért is hozzák nyilvánosságra csak lassan a változtatásokat.
A Washingtonba három tárgyalási ajánlatot is küldő Raúl az északi szomszédra is figyel, ahol novemberben kiderül, hogy az elnökválasztás után lazítanak vagy tovább szorítanak-e az éppen 46 éve elrendelt Kuba elleni embargón. A demokrata jelölt Barack Obama mindenesetre már kijelentette minapi választási gyűlésén, hogy hajlandó akár személyesen is találkozni (valamelyik) Castróval. A kubai lakosok addig is nyugodtan várják az államtanács összetételének közzétételét, és reménykednek, hogy 50 év után végre változhat valami.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.