Uniós címkeszabványt terveznek

Az Európai Unió összes országában ugyanúgy értelmezhető, olvasható és pontos adatokat tartalmazó címkéket szeretne látni az élelmiszereken az Európai Bizottság. Magyarországon – akár a többi tagállamban – a leggyakoribb vásárlói panasz az, hogy a címkék jelenlegi feliratai hiányosak és félrevezetők.

2008. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakszavakkal telitűzdelt, hiányos, sok esetben olvashatatlan és értelmezhetetlen címkékkel jelölik az élelmiszereket az unióban, így azok félrevezetők és alkalmatlanok a fogyasztók tájékoztatására. Az Európai Bizottság (EB) a közelmúltban rendelettervezetet fogadott el az egységes szabályozás megalkotására – hangzott el a szervezet fogyasztóvédelmi és élelmiszer-biztonsági igazgatóságának brüsszeli tájékoztatóján. A beszámolók szerint az unió összes országára jellemző, hogy a címkéken érthetetlen adatok jelennek meg, a fontos információkat sokszor csak nagyítóval lehet elolvasni, ráadásul a tagállamok eltérő szabályozása miatt ezek sok esetben összevethetetlenek. Érthető tájékoztatás híján pedig a vásárlónak nincs módja a legmegfelelőbb termék mellett dönteni. Az EB tervezete szerint a jövőben egységesítenék az uniós áruk címkézését, és a célország nyelvén kötelezővé tennék annak feltüntetését, hogy 100 gramm (illetve 100 milliliter) élelmiszer többek között hány kalóriát, mennyi szénhidrátot, cukort, zsírt és sót tartalmaz. A betűméret nem lehet kisebb három milliméternél.
Paola Testorri Coggi élelmiszerbiztonsági igazgató szerint a címke valójában erős marketingfogás, amely sok esetben megtéveszti a fogyasztót. A jelenleg nagy előszeretettel használt feliratok helyett – például hogy az adott élelmiszer segít az egészség megőrzésében vagy a gyermek fejlődésében – a jövőben már csak az szerepelhet, hogy kalciumban gazdag. Tilos lesz kedvező egészségi hatásúnak feltünteni azokat a termékeket, amelyeknek magas a só-, a zsír- vagy a cukortartalmuk. A címkéken ugyanakkor meg kell jelölni a származási helyet vagy az importőr adatait, hogy a fogyasztó felvehesse a kapcsolatot a gyártóval vagy a forgalmazóval.
Külön gondot jelent az unión kívülről érkező élelmiszerek ellenőrzése, bár azokon is kötelező feltüntetni a tápértéket, az összetevőket és az eredetet. Ugyanezek az adatok az interneten vásárolt áruk esetében azonban nem jelennek meg, ezért a bizottság javasolja, hogy ebben az esetben is tegyék kötelezővé a tájékoztatást. Azonban az alkoholtartalmú, így szénhidrátban gazdag italok címkéjéről továbbra is hiányoznak majd az összetevőkről szóló információk, mert az érintett érdek-képviseleti szervezetek ezt megakadályozták.
A magyarok nyolcvan százaléka megnézi az élelmiszerek címkéin szereplő adatokat, különösen azok, akik 13 évesnél fiatalabb gyermeket nevelnek – közölte lapunkkal Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület élelmiszer-biztonsági szakértője. Elmondta, hazánkban is sok a panasz az érthetetlen címkékre, arra például, hogy nem sót, hanem nátriumkloridot írnak, miközben fontos adatok hiányoznak róluk. A vásárlók hiába szeretnének egészségesen táplálkozni, ha nincs módjuk kideríteni, hogy valójában mit is fogyasztanak – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.