A mohóság erősebb, mint a félelem

Az alapvető reformok végrehajtásának fő akadálya, hogy a társadalom nem bízik a politikai elitben, mert az foggal-körömmel ragaszkodik a simlis pénzügyi megoldásokhoz – foglalható össze a tegnap megtartott debreceni közgazdász-konferencia üzenete.

2008. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs bizalom, mert az intézményesedett korrupció a politikai elit alapvető mozgásformájává vált – állapította meg Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Közép-európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója a tanácskozáson. – Olyan pénzügyi megoldásokat alkalmaznak, amelyek az egész magyar államot hiteltelenné teszik külföldön és a magyar választók előtt – fogalmazott Bokros, és előadásában a szükséges reform alapértékeinek nevezte a szolidaritást és a versenyt. A CEU vezérigazgatója az adóreform kulcskérdésének a minimálbér adómentességének visszaállítását és a bérek szűkítését nevezte. Ezt úgy lehetne megvalósítani, hogy háromkulcsos szja-t vezetnének be, amely úgy működne, hogy a minimálbér adóterhét eltörölnék, a minimálbér kétszeresét keresők 10 százalék, a kétszerese feletti jövedelműek 20 százalék adót fizetnének, a magas jövedelműek 30 százalék szja-kötelezettsége mellett pedig 10 százalékra csökkenne a nyugdíjjárulék. Bokros emellett szélesítené az egészségügyi finanszírozás alapját oly módon, hogy 18 év felett (a katonáktól az egyetemistákig és a nyugdíjasokig) mindenkire kötelezően tízszázalékos egészségügyi adót vezetne be.
Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a globális pénzügyek bizonytalanságáról tartott előadásában a tavaly nyáron az amerikai piacon kirobbant jelzálogpiaci válság hatásait elemezte. Rámutatott, hogy néhány évvel ezelőtt soha nem látott pénzbőség mellett „kockázatéhség” alakult ki, ahol a mohóság erősebbnek bizonyult a kockázatoktól való félelemnél. Az amerikai befektetési bankok rossz adósoknak helyeztek ki jelzálogalapú hiteleket, majd amikor tavaly nyáron ezek a kölcsönök elkezdtek bedőlni, „átcsomagolták” a rossz követeléseket, és a különféle ügynökcégek és hitelminősítők közvetítésével beárazták, majd értékpapírokként értékesítették ezeket. E technika segítségével a válságot szétterítették, és olyan helyzetet alakítottak ki, amelynek következtében az egyes országok más és más mértékben kénytelenek osztozni a kockázatok okozta felárban. Ez Magyarország esetében azt is jelenti, hogy az államkötvények hozama növekedett, vagyis az adósságszolgálat terhei emelkedtek. A Magyar Nemzeti Bank a helyzetre úgy reagált, hogy megállította a kamatcsökkentési folyamatot, és eltörölte az árfolyamsávot, aminek az a rövidtávú következménye, hogy a forint árfolyama az euróhoz képest növekedett. A válságkezelés következő lépése március 31-én a monetáris tanács ülésén várható – mondta végül az MNB alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.