Akcióterv a sasokért

Egységes akciótervet fogadtak el tegnap, és közösen lépnek fel a madármérgezések ellen a szakhatóságok és a civil szervezetek. Az elmúlt két évben hatvan fokozottan védett parlagi sast, illetve védett rétisast pusztítottak el csaliba rejtett, emberre is veszélyes szerekkel.

2008. 04. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezentúl közösen lép fel a madármérgezések ellen az ag-rár-, a környezetvédelmi tárca, a rendőrség, a Nemzeti Nyomozó Iroda, a Legfőbb Ügyészség, az Országos Kémiai Biztonsági Intézet és több civil szervezet, közöttük a megbeszélést szervező Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) – tájékoztatta lapunkat Horváth Márton, a MME munkatársa. Május 31-ig a résztvevők aláírják az akciótervet, meghatározzák a feladatokat és a határidőket. Céljuk a tájékoztatás, a megelőzés, a mérgezések okának feltárása és megszüntetése, az elkövetők és társaik felderítése és felelősségre vonása.
Két év alatt hatvan parlagi és rétisas pusztult el mérgezés miatt Magyarországon. A szakemberek szerint félő, hogy ha ez így folytatódik, akkor a ritka madarak a kihalás szélére kerülhetnek. A fokozottan védett parlagi sasból jelenleg ugyanis 85, rétisasból pedig 160 pár él hazánkban. Az utóbbi tíz évben több mint nyolcszáz védett vagy fokozottan védett madár pusztult el, betegedett meg a fertőzött, vélhetőleg róka, dolmányos varjú, szarka ellen kihelyezett csalitól.
Mivel az ilyen mérgek kihelyezése az embereket is veszélyezteti, nemcsak természetkárosítás, hanem ennél jóval súlyosabb bűncselekmények is felvetődhetnek – tájékoztatta lapunkat Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője. A természetkárosítás bűntett, fokozottan védett madarak esetében – értékhatártól függően – akár öt évig terjedő szabadságvesztést is kiróhatnak az elkövetőre.
Nehéz elhinni, hogy sem a vadásztársaságok, sem a természetvédelmi hatóságok, sem a hivatásos vadászok nem tudják, vajon ki mérgezi a védett madarakat a területükön – tájékoztatta lapunkat Haraszthy László, a környezetvédelmi minisztérium szakállamtitkára. Elmondta, tíz napon belül minden olyan megyében, ahol ilyen pusztítás előfordult, összehívják az érintetteket, hogy tudatosítsák bennük: bűncselekmény történt.
A megelőzésben részt vesznek a növényvédelmi, élelmiszer- és állat-egészségügyi, állatvédelmi hatóságok is, hiszen amellett, hogy a mérgezés tiltott vadászatnak minősül, alkalmas arra, hogy közegészségügyi veszélyt okozzon – fogalmazott Kocsner Tibor, az agrártárca főosztályvezetője.

Elhullott szárnyasok Akasztón. Újabb madármérgezésről érkezett hír tegnap, ezúttal Akasztóról. A Bács-Kiskun megyei település közelében nemrégiben két egerészölyv és két barna rétihéja pusztult el – jelentette a HavariaPress.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.