Esélylatolgatás Rácz Jenő módra

Az ilyen kérdésekre akkor kell válaszolni, ha konkréttá válnak – így kommentálta Rácz Jenő volt egészségügyi tárcavezető a hírt, miszerint egyes szocialista körökben felvetődött: „visszafoglalhatná” a Horváth Ágnes menesztésével megüresedő bársonyszéket.

2008. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízmillió ember közül egynek van esélye arra, hogy egészségügyi miniszter legyen, hogy ugyanaz kétszer legyen, arra még kevesebb az esély. Ilyen kérdésekre akkor kell válaszolni, ha konkréttá válnak – reagált Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség jelölt elnöke arra a hírre, miszerint ő lehet a felmentett Horváth Ágnes utóda az egészségügyi miniszteri székben.
A szövetség Debrecenben rendezett XX. kongresszusán tegnap megerősítették azt a korábbi elnökségi állásfoglalást, miszerint a szakmai szervezet az egybiztosítós rendszert látja célszerűnek a magyar egészségügyben. Ezen azt értik, hogy az alapszolgáltatásokat az államnak kell garantálnia, az üzleti szféra csak a kiegészítő biztosításokban kaphat szerepet. A szervezet idei állásfoglalása felhívta a figyelmet a kórházakat jellemző orvos- és ápolónőhiányra, figyelmeztetve, hogy az elégtelen létszám több helyen az ellátást veszélyezteti. A rendezvényen elhangzott: az elsietett, szakmai egyeztetés nélkül elindított reformoknak szerepük van abban, hogy a magyar kórházak adóssága egy év alatt 50 milliárdról 65 milliárd közelébe emelkedett, miközben az aktív kórházi ágyak száma 15 ezerrel csökkent.
Mindeközben a Heves Megyei Közgyűlés Fidesz Polgári Frakciója nyílt levélben arra kérte a szocialista Sós Tamás elnököt, hogy hívja össze a negyventagú grémium rendkívüli ülését, s miután még nem késő, vonja vissza a népakarat ellenére elfogadott szerződést, amely az egri Markhot Ferenc Kórház és Rendelőintézet működtetési és vagyonkezelési jogának magánkézbe adásáról szól. „Megette az idő vasfoga a kormánykoalíciót” – fogalmaz levelében Herman István, a Fidesz Polgári Frakció igazgatója, illetve Tatár László, a 19 tagú jobboldali frakció vezetője. A két politikus állítja, a magyar társadalom válaszút elé érkezett, bebizonyosodott ugyanis, hogy a rossz felméréseken alapuló, elhibázott következtetésekre épülő egészségügyi reform nem folytatható. Az egészségügy piacnyitásából a magyar emberek többsége nem kér, a március 9-i népszavazás pedig mindezt megerősítette. Mint írják, az egészségbiztosítási pénztárak átalakításáról várható őszi népszavazás eredménye megelőlegezhető, noha a liberális egészségpolitika bukása lehetőséget ad a társadalmi érdekekkel ellentétes helyi döntések felülvizsgálatára.
Az igazgató és a frakcióvezető kezdeményezi azt is, hogy a szocialisták kövessék meg a kórház dolgozóit, akiket – akaratukat figyelmen kívül hagyva – rendkívül nehéz helyzetbe sodortak. Herman és Tatár úgy fogalmaz: az egészségügyi intézmény alkalmazottai békét, munkahelyet, a betegellátás színvonalának javításához nyugalmat kérnek.
A közgyűlés elnökét ugyan nem sikerült megszólaltatni külföldi útja miatt, ám Merczel József alelnök (MSZP) elmondta, szerinte nincs akadálya a rendkívüli testületi ülés összehívásának, ha a szervezeti és működési szabályzat erre lehetőséget ad. Mindazonáltal úgy véli, törvényes és jó döntést hoztak, amikor a HospInvest Zrt.-t hirdették ki győztesnek. Szerinte nem lesz létszámleépítés a Markhotban, mert a nyertest szerződés kötelezi a dolgozók további foglalkoztatására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.