Koalíciós szakítópróba

Rendkívüli frakcióülésen értékelte több mint százötven szocialista képviselő és a párt vezérkara a koalíciós válságot tegnap este, egyeztetve a várható kisebbségi kormányzás feladatairól. Több, anonimitását kérő vezető szocialista politikus a hét végén úgy nyilatkozott baloldalhoz kötődő sajtóorgánumoknak: vasárnap el kell döntenie a frakciónak, hogy kiáll-e Gyurcsány Ferenc mellett, vagy váltást akar. – Nem foglalkozunk személyi kérdésekkel – állította viszont Kökény Mihály képviselő a frakcióülés előtt, amelyet megelőzött a párt elnökségének szintén szigorúan zárt tanácskozása.

Zsebõk Csaba
2008. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tukacs István honatya kora este újságírók előtt arról beszélt: továbbra is szeretnék a napokban körvonalazott szocialista javaslatok alapján módosítani az egészségbiztosítási törvényt. Az MSZP frakciója ugyanakkor értesüléseink szerint tárgyalt egy olyan programról is, amely a következő időszak teendőit foglalja össze. Lapzártánkig több tucat képviselő fejtette ki véleményét, de addig a miniszterelnökről nem tartottak bizalmi szavazást.
Az SZDSZ országos tanácsa szombaton döntő többséggel kiállt az ügyvivői testület és a parlamenti frakció azon álláspontja mellett, hogy ki kell lépni a koalícióból. A deklarációt 79-en szavazták meg, volt egy ellenszavazat, de kilenc tartózkodás is. A tartózkodók egyike – információk szerint – Fodor Gábor volt. Az országos tanács döntést hozott a rendkívüli országos küldöttgyűlés összehívására is. Az április 27-i tanácskozáson két döntés születhet: egyrészt a grémium szentesítheti a koalíciós szakítást, másrészt elrendelhet egy másik, tisztújító küldöttgyűlést. Arra a találkozóra júniusban kerülhet sor; célja pedig a párt vezető testületeinek és elnökének újbóli megválasztása. Erre a tavalyi csalássorozat miatt van szükség. A koalíciós szakításra vonatkozó küldöttgyűlési határozatot még azok a küldöttek fogják megszavazni, akik a Kóka Jánost elnökké választó tisztújításon is részt vettek. Kóka az illegitim pártvezetés jogi következményeire vonatkozó kérdésünket azzal hárította el, hogy a téma csak a Magyar Nemzetet és a Hír TV-t érdekli.
Az SZDSZ vezetése mindenesetre a kirobbant botrány miatt döntött a rendkívüli tisztújítás mellett, sőt a Kóka bizalmasa, Jüttner Csaba által készített vizsgálati jelentés is megállapította: a csalások érdemben befolyásolhatták a tisztújítás végeredményét.
Bővebben a 3., publicisztikák
és vezércikk a 6–7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.