Korunk Grál-lovagja

A megrögzött televízióssorozat-nézők fantáziáját bizonyára felizgatta már a könyvesboltok kirakatából reájuk tekintő ironikusan komor ismerős. A balek című regény borítójáról a Dr. House című sorozat főhőse néz velünk farkasszemet. Az orvos, akit nem a beteg, hanem a betegség érdekel.

2008. 04. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan szeretik, még többen nézik esténként a cinikus, de alapjában véve jólelkű, zseniális orvosdoktorról szóló televíziós sorozatfilmet, aki az epizódok végére meggyógyít minden rejtélyes betegséget, mert nemcsak medikusnak, hanem detektívnek is kiváló, veri Sherlock Holmes és Miss Marple agyafúrtságát. Azt ajánlom, ne tegye vissza a polcra a könyvet az olvasó, ha ráébred, hogy A balek című regénynek kevés köze van a népszerű sorozathoz. Pusztán anynyi, hogy a könyv írója Hugh Laurie színművész, dr. House megtestesítője, no meg az, hogy a regény meredek logikája emlékeztet a filmsorozat agyafúrt cselekményvezetésére. Csak jobb azoknál.
Egészében a mű egy Thomas Lang nevű kallódó ember lélektanilag hiteles belső monológjába ágyazott, rejtélyekkel megspékelt, vérbeli, igényes krimi, amelyben semmi sem az, aminek első pillanatban látszik. Thomas Lang, a balek még csak nem is rokonszenves, ügyetlen bűnöző, mint ahogy a belépője nyomán hinnénk, hanem a huszonegyedik századba, Londonba tévedt, keményöklű Grál-lovag, aki megpróbál szembeszállni korunk fenyegető démonaival egy bonyolult, kábszeres nepperekkel, fegyvercsempészekkel, véres kezű gyilkosokkal, összeesküvés-elméletekkel és valódi összeesküvésekkel telezsúfolt világban. Amelyet az újabb kori háborúk tettek evilági siralomvölggyé. Több látszatgyilkosról kiderül, hogy az emberiséget próbálják megmenteni, néhány igazságkeresőnek hitt amerikai ügynökről pedig megtudjuk, hogy a sátán földi helytartóinál is gonoszabb figurák. A sok meglepetést tetőzi egy csavar, amely a klasszikus krimik legjaván nevelkedett olvasót is szabályosan kiüti.
Megtudjuk azt is, ami már Hernádi Gyula Az erőd című, 1970-ben írt intellektuális kalandregényéből is kiderül: a hamis fejlődés fő mozgatórugója az állandó háború. A balek című könyvből vérfagyasztóan, logikusan kikristályosodik, miért is nem akar kitörni a világbéke, dacára a földön élő jóakaratú emberek ellenkező szándékának. A nagyhatalmaknak és a velük szoros érdekszövetségben élő fegyvergyárosoknak, technokratáknak, üzletembereknek, a hamis fejlődés minden kóklerének az az érdeke, hogy a háború és a háborús hisztéria soha ne szűnjön meg. Ha a permanens öldöklés lankadni kezd, elő kell venni a terroristaveszélyt, és hogy a vész valódi legyen, nem árt bérterroristákat pénzelni. És ami minden másnál szörnyűbb: Hugh Laurie regényéből nyilvánvaló, hogy a valódi háborúk és a valóságos antiterrorista akciók a modern fegyverek legjobb reklámjai. Hatásosabban működnek a legjobban megrendezett filmnél is.
Hugh Laurie, a tehetséges színész-író sok mindenkinek mond köszönetet azért, hogy regénye elkészülhetett. Joggal, hiszen hitelesen vérfagyasztó tükröt állít újkori világunk elé, és közben még el is szórakoztat bennünket.
(Hugh Laurie: A balek. Regény, fordította Ördögh Bálint, Kelly Kiadó, 333 oldal, 2580 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.